Asgari ücret görüşmeleri başladı: Bakan Selçuk ve Türk-İş'ten ilk açıklama

Asgari ücret görüşmeleri başladı: Bakan Selçuk ve Türk-İş'ten ilk açıklama

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısı saat 14.00'de başladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 asgari ücretini belirlemek için gerçekleştirdiği ilk toplantısı saat 14.00'de başladı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında gerçekleşen toplantı koronavirüs tedbirleri kapsamında online ortamda yapılıyor. Komisyonun toplanmasının ardından ilk açıklamayı yapan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Selçuk, şunları söyledi:

"İkinci ve üçüncü görüşmelerin akabinde yine Bakanlığımızın akabinde yine inşallah uzlaşı ile asgari ücreti açıklamış olmayı ümit ediyoruz. Asgari ücretin işçilerimizin ve işverenlerimizin beklentilerine uygun ve çalışma hayatımıza da olumlu katkı sağlayacak bir seviyede belirleneceğine inanıyorum."

Türk-İş'ten açıklama 

Türk-İş'ten yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

"Sayın Bakanım, siz aynı zamanda aileden sorumlu Bakansınız. Bu gelir düzeyiyle bir ailenin geçinmesi mümkün müdür? Asgari ücret tespit edilirken aile faktörü mutlaka dikkate alınmalıdır. Asgari ücretli ailenin geliri de, yılın son aylarında gelir vergisindeki artış nedeniyle azalıyor. Asgari ücretliden alınan damga vergisinin anlamı nedir? Ailenin rızkından yapılan kesintilerle geçim şartları daha da ağırlaşıyor. Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanların ödedikleri vergi adil duruma getirilmelidir. Ücretli çalışanların Ocak ayında aldıkları net ücret vergiler nedeniyle azalmasın. 

Şemsiye yağmurlu günler içindir. Sosyal devlet uygulamaları böylesi ekonomik ve sosyal dönemler içindir. İktisaden dar ve sabit gelirli milyonlarca işçi, emekli, esnaf, çiftçi bu dönemde devletin kapsayıcı ve koruyucu uygulamalarını görmek istiyor. Milyonlarca ücretli çalışan, bu süreçte çaresizlikten, işlerini kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalışan asgari ücretliler umutla bekliyor.  Komisyonumuzdan yaşanılan bu olumsuzlukları dikkate alarak bir değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. 

2020 yılında Türkiye asgari ücrette Avrupa’da sondan 2. sıraya geriledi. Artan döviz kurları asgari ücretlinin maaşını döviz karşısında eritti. Bazı kesimlerin ifade ettiği gibi, rekabetçi kur sistemi bazı sektörler için olumlu neticeleri sağladı. Ancak Türkiye rekabet şartlarını düşük ücret maliyetiyle sağlayan bir ülke olmamalıdır. Fedakarlıksa, işte bu ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı. Fedakarlığı yapabilecek durumda olanlar yapsın.  Bu sabah Üç İşçi Konfederasyonu ortak bir açıklama yaptı. İnsanca yaşanacak bir asgari ücret talebini seslendirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarında yıllardır dile getirdiğimiz talepler tüm işçilerin ortak sesi olarak yankılandı. 

Ortak açıklamada yer alan taleplerimizi burada tekrarlayarak vaktinizi almak istemiyorum. Bu sese kulak verilsin. Taleplerimiz karşılansın. Ekonomik gerekçeler ileri sürülmesin. Konuştuğumuz asgari ücrettir. Tasarruf asgari ücretten olmaz.  Bu görüş ve düşüncelerle, belirlenecek asgari ücretin ülkemize, işçi ve işverenlerimize hayırlı olmasını dilerim."

Gündem