Arzu Çerkezoğlu: İktidar suç işleyen patronlara sessiz kalıyor

Arzu Çerkezoğlu: İktidar suç işleyen patronlara sessiz kalıyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu metal işçilerinin Ankara'ya gitmek için başlattığı yürüyüşü değerlendirdi. Çerkezoğlu, patronlar ile iktidarın ortaklaştığını ifade ederek "İktidar suç işleyen patronlara sessiz kalıyor" dedi.

Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk olan Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal İş Sendikası üyelerinin sendikaya üye oldukları için işten çıkarılma, ücretsiz izinle cezalandırılma biçiminde sendikal haklarını engellemeye dönük bir tutumla karşı karşıya kalmalarını eleştirdi.

"Patronlar cesareti iktidardan alıyor"

"100 günü aşkın bir süredir direniş devam ediyor. Defalarca ziyaretlerine gittik iktidara çağrı yaptık ama fabrikadan işçi arkadaşlarımız Ankara’ya giderek Çalışma Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye ofisiyle bir görüşme yapmak, dosya vermek kararı aldılar. Pandemiye uygun bir biçimde yürüyüş için toplandılar ama 109 işçi gözaltına alındı. Dün tamamı serbest bırakıldı bugün de yürüyüş gerçekleştirildi. 20 arkadaşımız da Ankara’ya gitmek üzere yola çıktı. İktidar suç işleyen patronlara sessiz kalıyor. İktidar patronların tutumlarına en hafif deyimle sessiz kalarak ortak oluyor. Patronlar cesaretlerini buradan alıyorlar. Hükümetin görevi mağduriyeti ortadan kaldırmasıyken patronlara cesaret veren işçilerin haklarını engelleyen yaklaşım sergiliyorlar. Arkadaşlarımız Çalışma Bakanlığı’na gidecekler ve raporlarını sunacaklar işçilerin mağduriyeti ortadan kaldırılsın istiyoruz. Sendikalaşma haklarına saygı gösterilsin istiyoruz." 

Türkiye