Ankara'ya yürüyen işçilere polis engeli

Ankara'ya yürüyen işçilere polis engeli

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan 90 işçi, Çorum'dan Ankara'ya yürüyüşe geçti. Ancak polis tarafından birçok kez engellenmek istendiler.

Çorum’da Anayasal haklarını kullanarak sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan 90 işçi, sabah saatlerinde Ankara’ya doğru yola çıktı.

Bu akşam Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yapmak için yürüyen DİSK Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, önce Kırıkkale’de durduruldu. Daha sonra Ankara’ya 40 kilometre kala Elmadağ’da engellendiler.

Samsun-Ankara karayolunda eylem yapan işçiler, kontrollerin ardından yeniden yola çıktı. İşçiler, “Ankara’dır yolumuz, ölüm olsa sonumuz” sloganı attı.

Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan işçiler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasaklanmasına rağmen işten çıkarılmışlardı.

İşçiler Ankara'da

İşçiler, Ankara girişinde bir kez daha durduruldu ancak daha sonra barikatın açılmasıyla birlikte kente giriş yaptılar. Ekmekçioğulları işçileri için DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, şube yöneticileri ve işçilerden oluşan bir heyet; Çalışma Bakanlığında görüşme hâlindeler. Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, heyette olmayan işçilerin Anadolu şubesinde olduğu bildirildi.