AKP'nin il kongreleri başlıyor, esnaf icralık: "Bu fotoğrafı bugün çektik"

AKP'nin il kongreleri başlıyor, esnaf icralık: "Bu fotoğrafı bugün çektik"

Beyoğlu esnafı, AKP'nin 13 Ocak'ta il kongrelerine başlayacağını duyurmasının ardından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Binlerce insanın katıldığı parti kongreleri başlıyorsa bizim iş yerlerimiz neden açılmıyor!" denildi.

“Esnaf kan ağlıyor” cümlesi yıllardır haberciler tarafından ekonomik kriz dönemlerinde sıkça kullanılan bir kalıptır. Ancak koronavirüs salgınıyla birlikte esnaf gerçekten kan ağlamaya başladı. Salgın başladıktan sonra 9 ay boyunca hiçbir yardım alamayan esnaflar, 9’uncu ayın sonunda ve sadece 3 aylığına olmak üzere aylık 1500 lira civarında bir destek almaya başladı. Ancak bu yeterli değil. Esnaf iflas ediyor.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan esnaf da tepkili. AKP’nin koronavirüs salgını sebebiyle ertelediği il kongrelerine 13 Ocak’ta başlayacağı haberi üzerine açıklama yapan Beyoğlu esnafı “Koronavirüs sebebiyle ertelenen, binlerce insanın katıldığı parti kongreleri başlıyorsa bizim iş yerlerimiz neden açılmıyor! Esnaf olarak gerçekten zor durumdayız!” dedi.

Yasakların kalkıp iş yerlerinin açılması durumunda tüm tedbirleri almaya hazır olduklarını ifade eden esnaf, “İşletmelere müşterilerimizi HES koduyla alabiliriz. Zaten gereken fiziki mesafe, ateş ölçme, uyarı levhaları, maske, temizlik, işletmeyi dezenfekte etmek gibi önlemleri almıştık.” ifadelerini kullandı.

Beyoğlu’nun en işlek sokaklarından Nevizade’nin en köklü ve nitelikli işletmelerinden biri olan Krependeki İmroz’un hacizle yüz yüze kaldığını söyleyen Beyoğlu ensafı, “Bu fotoğrafı bugün çektik. Esnaf can çekişiyor, herkes icralık” dedi.

ekran-resmi-2021-01-08-22-07-51.png