"AKP yine patrona kıyak, işçiye dayak yolunu seçti"

"AKP yine patrona kıyak, işçiye dayak yolunu seçti"

Ermenek'te hak mücadelesi veren madencilerin sorunlarının araştırılmasını talep eden CHP'li Ünver'in teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.


Karaman'ın Ermenek ilçesinde 1 yıldır ücretlerini alamayan maden emekçilerinin mücadelesi devam ediyor. 12 Ekim'de Ankara'ya yürümek isteyen madencilere jandarmanın sert müdahalesi gerçekleşmişti.

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, hak mücadelesi veren madencilerin sorunlarının araştırılması için Meclis'e bir önerge verdi. Ünver'in önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. 

Teklifin reddedilmesi üzerine Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Ünver, "AKP yine patrona kıyak, işçiye dayak yolunu seçti. Karaman’ın Ermenek ilçesinde patron tarafından mağdur edilen madencilerin 1 yıldır hak mücadelesi veriyor. Fakat haklarını almak bir yana, işveren tarafından ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları’ gerekçesi ile işten çıkarıldı. İşçi çıkarma yasağının olduğu pandemi sürecinde işçileri işten atan işveren hem kanunu tanımamıştır hem de feshe gösterdiği gerekçeyle toplumun vicdanını sızlatmıştır." diye konuştu.