AİHM Başkanı'ndan flaş Türkiye açıklaması

AİHM Başkanı'ndan flaş Türkiye açıklaması
AİHM Başkanı, 2020 yılında en fazla başvurunun Rusya ve Türkiye’den yapıldığını söyledi ve ekledi; “Türkiye’den gelen dava başvuruları 2019 yılına göre yüzde 27 arttı”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano, AİHM’in aldığı kararların hükûmetler tarafından uygulanmasının zorunlu olduğunu söyledi. AİHM’e en fazla başvurunun 2020 yılında Rusya ve Türkiye’den yapıldığını söyleyen Spano, “Türkiye’den gelen dava başvuruları 2019 yılına göre yüzde 27 arttı” dedi. Spano, AİHM’in 2020’de aldığı en önemli kararlardan birinin Demirtaş davası olduğunu vurguladı.

Türkiye'ye yaptığı ziyaret konusunda aldığı eleştirilerle ilgili Euronews'ün sorularını yanıtlayan Spano, "sorunların ulusal makamlar ve yargı organlarıyla görüşülmesinin öncelikli ve hayati öneme sahip olduğunu" söyledi.

3-4 günlük bir ülke ziyaretinde sivil toplum kuruluşları ya da diğer gruplarla görüşmenin zor olduğunu kaydeden AİHM Başkanı, bununla birlikte AİHM'in sürekli olarak bu oluşumları mahkemeye yıllardır davet ettiğini ve bunu yapmayı sürdüreceğini söyledi. Bu davetin bu yıl da yapılacağını belirten başkan, "Türk STK'ları, karşılıklı endişe yaratan konuları görüşmek için diğerleri ile birlikte mahkemeye davet edilecektir" dedi.

Bu tür ülke ziyaretlerini bir "öğrenme deneyimi" diye niteleyen Spano, "Bir mahkeme başkanının bir üye devleti ziyaret etmesi, mahkemenin veya başkanın kendisinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı sorununu gündeme getirmek için bir dayanak teşkil edemez. Bireysel paydaşlarla işbirliğine düzenli olarak devam edeceğiz" dedi.

Spano, eylül ayında Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Beştepe'de görüşmüştü. Meclis Başkanı ve AYM Başkanı’nı da ziyaret eden Spano, İstanbul Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doktora için düzenlenen törene katılmış ve daha sonra Mardin'de Artuklu Üniversitesi'nde bir konuşma yapmıştı.

Etiketler :