Ahmet Hakan: Sayın yetkililer, gelin bu konuyu bir daha düşünün

Ahmet Hakan: Sayın yetkililer, gelin bu konuyu bir daha düşünün

Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Ahmet Hakan, usta tiyatrocu Genco Erkal üzerinden iktidara çağrıda bulundu. Hakan, "Açık havada tiyatro gösterilerine, koşullara titizlikle uyulması şartıyla izin verin" dedi.

Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Ahmet Hakan, koronavirüs salgını gerekçesiyle kapatılan tiyatro, konser, festival ve gösterilerle ilgili iktidara çağrıda bulunarak, "Sayın yetkililer. Gelin bu konuyu bir daha düşünün. Açık havada tiyatro gösterilerine, koşullara titizlikle uyulması şartıyla izin verin. Tiyatroya, tiyatroculara kıymayın." dedi.

Koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek tiyatro ve gösterilerin iptal edilmesine tepkiler büyüyor. 

Açık havada gerçekleşen tiyatro oyunlarının İstanbul Valiliği tarafından iptal edilmesine tepki gösteren Genco Erkal, “Bunlar karar vermişler, fırsat bu fırsat tiyatroyu bitirecekler” demişti. 

Erkal, Twitter'dan yaptığı paylaşımla,  “Bunlar karar vermişler, fırsat bu fırsat tiyatroyu bitirecekler. Covid-19'dan ağır bir darbe yemiş olan tiyatro sanatı zaten 5 aydır can çekişiyordu. Sağlık kurallarına titizlikle uyarak gerçekleştirilen açık hava gösterileri azıcık oksijen sağlayacak derken son darbe işi bitirdi.” ifadelerini kullanmıştı. 

screenshot-1.png

Ahmet Hakan, Genco Erkal'ın isyanına destek verdi.

Hakan'ın yazısından o bölüm şöyle:

"Genco Erkal'ın feryadı işitilmeli "

SALGIN gerekçesiyle dünden itibaren açık alanlarda yapılan konser, gösteri, tiyatro, festival gibi etkinlikler yasaklandı.

*

Koca Genco Erkal feryat ediyor.

Diyor ki:

*

“Tiyatro sanatı beş aydır can çekişiyor. Sağlık kurallarına titizlikle uyarak yaptığımız açık hava gösterileri azıcık oksijen sağlayacak derken son darbe işi bitirdi.”Konserlerde, festivallerde kalabalığın disiplinini sağlamak belki çok zor.

Ama tiyatro öyle değil.

Açık havada yapılan tiyatro gösterilerinde koşullara uyulması sağlanabilir.

*

Sayın yetkililer. Gelin bu konuyu bir daha düşünün.

Açık havada tiyatro gösterilerine, koşullara titizlikle uyulması şartıyla izin verin. Tiyatroya, tiyatroculara kıymayın.