AB Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıkmadı

AB Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıkmadı

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde; Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Türkiye'ye yönelik ağır yaptırım alınması talebi onay görmedi. Saatler süren müzakerelerin ardından Türkiye ile ilgili uzlaşıya varıldığı açıklandı.

Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi devam ederken sonuç bildirisinin Türkiye’yi ilgilendiren kısmı üzerinde saatler süren bir müzakerelerin sonrasında, uzlaşıya varıldığı açıklandı ve sonuç bildirgesinin ilgili  ile ilgili bölümü üzerinde saatler süren müzakerelerin ardından uzlaşıya varıldığı açıklandı ve bildirinin ilgili bölümü paylaşıldı.

Oruç Reis’in Antalya Limanına dönmesi not edildi

AB'ye karşı söylemini yükselttiği iddia edilerek, sonuç bildirisinde; Türkiye’nin tek taraflı adımlara ve provokasyonlara devam ettiği, Oruç Reis gemisinin Antalya Limanına dönmesinin not edildiği, Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için gerginliğin düşürülmesinde AB tarafının ısrarcı olduğu ifade edildi. Ayrıca AB’nin, Türkiye ve Doğu Akdeniz'deki durumla ilgili konularda ABD ile koordinasyon içinde olmayı amaçladıkları belirtildi.

Bildiride, Türkiye'nin AB ve üyeleriyle gerçek bir ortaklığı desteklemek, farklılıkları diyalog ve uluslararası hukuka uygun şekilde çözmek için hazır olduğunu göstermesi halinde, pozitif Türkiye-AB gündeminin ekonomi ve ticaret alanlarını, halklar arasında teması, yüksek düzeyli diyaloğu ve göç konusunda devamlı işbirliğini kapsayabileceği kaydedildi.

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere finansal destek sözü

AB Konseyi, AB ile Türkiye arasındaki iletişim kanallarının açık tutulmasının önemini vurgulanarak, AB'nin Türkiye'deki Suriyelilere finansal yardım sağlamaya devam etmek için ve göç yönetimi konusunda hazır olacağı bildirildi. Öte yandan 11 Kasım 2019'da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki "yetkisiz olduğu ileri sürülen" arama faaliyetleri hakkında alınan kısıtlayıcı tedbir kararı temelinde, daha önce hazırlanan listeye ek yapılması için AB Konseyi'ne çağrı yapıldı.

Ayrıca, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonu'nun, Mart 2021'de yapılacak zirveye kadar Türkiye-AB siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin durumunun yanı sıra listeye ek yapılması kararının kapsamının genişletilmesini içeren bir yol haritası sunması istendi.

Kapalı Maraş’ın açılması kınandı

Bildirinin Kıbrıs’ı ilgilendiren bölümünde ise kapalı Maraş'ın bir kısmının açılması kınandı ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı gösterilmesi gerektiği savunuldu. Ayrıca AB'nin Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde çözümüne yönelik müzakerelerin BM kontrolünde hızlı bir şekilde başlamasının desteklendiği bildiride, Türkiye’den de aynısının beklendiği ifade edildi.

Öte yandan AB Konseyi, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'den Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini ileriye taşımasını istedi. 

 

AA