A101 işçilerinden eylem: 8 saat çalışmak istiyoruz

A101 işçilerinden eylem: 8 saat çalışmak istiyoruz

A101 marketlerinde 12 saat çalışmanın dayatılması üzerine Mağaza Market-Sen üyesi market işçileri, 8 saat çalışma ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle eylem yaptı.

A101 marketlerinde 12 saat çalışmanın dayatıldığını belirten Mağaza Market-Sen üyesi market işçileri yaptıkları eylemle 8 saat çalışmak istediklerini ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için taleplerini açıkladı. 

İstanbul Şişli Cumhuriyet Caddesi’ndeki A101 önünde "A101'de köleliğe son vereceğiz" pankartıyla toplanan Mağaza Market-Sen üyeleri adına açıklamayı Doğan Aras okudu. 

İşçilerin kötü çalışma koşullarına karşı sendikalaştığını ifade eden Aras işçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

"8 saatten fazla çalıştırılan her dakika, fazla mesai olarak tanımlanacak"

“A101, 07.30-20.00 çalışma düzenini geri çekecek. İşçiler, puantajlara yansıtıldığı gibi 8 saat çalıştırılacak. İşçinin onayına bağlı olarak 8 saatten fazla çalıştırılan her dakika, fazla mesai olarak tanımlanacak. İşçilerin tüm fazla mesai ücretleri ödenecek. Envanter sayımı ve sevkiyat 8 saatlik mesai saatlerinin içinde değilse fazla mesai olarak tanımlanacak. 8 saat çalışma süresine göre işçilerin 1 saatlik mola hakkı teslim edilecek.” 

Tüm A101 işçilerine Mağaza-Market-Sen’e üye olma çağrısının yinelendiği basın açıklamasında, A101'in eski çalışanları da mücadeleye ortak olmaya davet edildi.