7 yıl sonra görülen yakalı toy kuşunu avcılar öldürdü

7 yıl sonra görülen yakalı toy kuşunu avcılar öldürdü
Anadolu'da nesli tükenme tehlikesi altında olan, yorgun halde bulunarak bakımı yapılıp doğaya bırakılan yakalı toy kuşu avcılarca öldürüldü.

Anadolu'da nesli tükenme tehlikesi altında olan, 22 gün önce Trabzon'da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya bırakılan yakalı toy kuşu; Yozgat'ın Sorgun ilçesinde av tüfeğiyle vurularak öldürülmüş halde bulundu.

Trabzon'da yakalı toy kuşunun bakımını üstlenen ve kuşa "Lazize" ismini veren doğa fotoğrafçısı Hakan Kahraman şöyle konuştu:

 "2 gündür sinyal alamıyorduk ve peşine düştük. Dün ne yazık ki avcılar tarafından vurulmuş olarak bulduk. Üzüntümü anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bizler bu eşsiz canlıları yaşatmaya çalışırken avcının biri bu güzelliği hiç çekinmeden öldürebiliyor. Bu kuşun varlığı Türkiye'de yeniden görülmesi mucizeydi. Ne yazık ki avcının biri bu mucizenin yaşamasına izin vermedi.”

Yedi yıl sonra ilk kez görülmüştü

dha-df36e96bf84a02ebe5896ea0743fdf11-6.jpg

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınan, Anadolu'da nesli tükendiği düşünülen, en son 1912 yılında Kars'ta, 2013 yılında da Konya'nın Karapınar ilçesi yakınlarında rastlanılan yakalı toy kuşu, 20 Ekim günü Akçaabat'ta bitkin halde bulunmuştu.

Kuş gözlemcileri aracılığıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmişti. Kazakistan'da doğan ve sırtında takip cihazıyla doğaya bırakıldığı tespit edilen kuş, tedavi edildikten sonra 14 gün önce Gümüşhane'de yeniden doğaya bırakılmıştı.

Uydu ve radyo frekanslarıyla takip edilen kuşun dört gün boyunca 600 kilometre uzaklıkta sabit bir noktadan sinyal göndermesi üzerine harekete geçildi. Trabzon'da kuşun bakımını üstlenen Hakan Kahraman, sinyali takip ederek yakalı toy kuşunu Yozgat'ın Sorgun ilçesinde av tüfeğiyle vurulmuş halde ölü olarak buldu.

Öte yandan kuşun gömülen bedenini bulmak için Sorgun'a bağlı Osmaniye köyü kırsalında jandarma tarafından  yapılan arama çalışmasına avcılar ve köylüler de katıldı. Yozgat Avcılar, Atıcılar, Balıkçılar Derneği Başkanı Metin Ekinci, "toy kuşunun vurulduğu iddiasının asılsız olduğunu" ileri sürerken Osmaniye köyü muhtarı Hüseyin Yıldız  “Aramalarda herhangi bir ize buluntuya rastlanmadı. Yozgat'ın avcılarının böyle bir şey yapacağını zannetmiyorum. Belki başka bir yerde vurulmuştur. Gerçekten üzüldük" dedi. (DHA)

Etiketler :