198 bin dolardan başlayan dairelerin bulunduğu rezidansta yoksulluk vakfı kurdular!

198 bin dolardan başlayan dairelerin bulunduğu rezidansta yoksulluk vakfı kurdular!

İstanbul'da dairesi 198 bin dolardan başlayan sitede 'yoksulluğu engellemek' amaçlı Adalet ve Demokrasi Vakfı kuruldu.

İstanbul'da kurulan Adalet ve Demokrasi Vakfı'nın kurucuları arasında AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay yer alırken yönetim kurulunda Muhammet Elfıkhi, İman Elfıkhi, Shaaban Okabı, Muhammed Mustafa bulunuyor. 100 bin lira mal varlığı bulanan vakfın kuruluş amacı ise  “Yoksulluğu engellemek, adaletli paylaşımın yayılmasına katkı yapmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek” ifadesi ile açıklandı. 

1.jpg2.jpg

Öte yandan vakfın kurulmuş olduğu Sultan Rezidans'ın tanıtım metinlerindeki daire fiyatları şok etti. 'Yoksulluğu engellemek' amacıyla kurulan vakfın bulunduğu rezidansta 1+1 daireler 198 bin dolardan, 2+1 daireler 312 bin dolardan, 3+1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP Genel Başkan Yardımcısı Aktay'ın kurucular arasında yer aldığı vakfın diğer kurucularının yabancı uyruklu olduğunu hatırlattı ve "Vakfın kurucularından dördünün yabancı olması araştırılmaya değer durum. Geçmişte Ensar, Türgev, Tügva'ya kamu kurumlarından ve belediyelerden bu vakıflara yapılan kaynak aktarımı hepimizce mağlum" dedi.

Rezidanstan söz eden CHP'li Bingöl şöyle dedi: 

"Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor. Oysa çok büyük bedellerle satın alınan ya da kiralanan bu vakıf adresi yerine daha mütevazi bir yerde çalışmalarını sürdürebilirdi. Bu yüksek mebla ile birkaç yoksul vatandaşın ihtiyaçları giderilebilirdi. Amaç ve uygulamada tümüyle çelişen bir tablo ortaya koyuyor. Herhalde Türkiye'de ciddi anlamda adaletin ve demokrasinin yok edildiğinin farkındalar ki bu adla bir vakıf kurmayı önemsiyorlar.

Samimi olup olmadıklarını çok yakında göreceğiz. Samimilerse adalet ve demokrasinin olmadığı yerde seslerini yükseltmeliler. Keza vakfın amaçları arasında sayılan yoksullukla mücadeleyi de bu vakfı takip ederek, nasıl yoksullukla mücadele ettiklerini zaman içinde göreceğiz."

Gündem