170 fil açık artırmayla satılıyor

170 fil açık artırmayla satılıyor

Namibya, nüfusları çok arttığı ve insan yerleşim yerlerine zarar verdiği iddiasıyla 170 vahşi fili açık artırmayla satışa çıkaracağını duyurdu.

Batı Afrika ülkesi Namibya’da, Çevre Bakanlığı “yüksek değerli” 170 fili satışa çıkardığını duyurdu. Fillerin satışa çıkarıldığı Namibya'da kaçak avlanma ve ekolojik faktörlerin filleri tehdit ettiği belirtilerek satıştaki esas amacın nesli tehlikede olan filleri korumak olduğu iddia edildi. Devlete ait New Era gazetesi tarafından yayınlanan ilanda insan-fil çatışması olaylarındaki artış, kaçak avlanma ve ekolojik faktörler nedeniyle nesli tükenme riski altındaki fillerin güvenliği için satışa çıkarıldıkları belirtildi. 

Çevre Ormancılık ve Turizm Bakanlığı ise açık artırmaya katılacak kişilerin Namibya'da veya yurt dışında, hayvanları güvenli bir şekilde barındırabilecek kadar geniş bir mülke sahip olması ve onlara bakacak bir geçim kaynağı olduğunu kanıtlaması gerektiğini duyurdu. Ayrıca yabancı alıcıların ülkelerindeki hayvan koruma yetkililerinin filleri ülkelerine ihraç etmelerine izin vereceğine dair belge sağlaması gerektiği belirtildi.

Dünya