• Yeşilçam’ın jönüydü! Sokaklarda yaşadı

  Türk sinemasının bir dönem jönü olan Mesut Engin, hayatını sefalet içinde yaşadı.

  07 Mart 2018 - 15:34
  Yeşilçam’ın jönüydü! Sokaklarda yaşadı

  Mesut Engin, 1953 yılında Aydın Söke’de doğdu.

  Ses Dergisi’nin düzenlediği güzellik yarışmasında Kral seçilip Yeşilçam’a adım attı.

   

   

  Hem oyunculuk yapıyordu hem de mankenlik ve foto modellik. Bebek yüzüyle neredeyse herkesin gözdesi olmuştu. 1976 yılında ise bir trafik kazası geçirdi ve sağ el bileğinin sinirleri kesildi. Engin henüz 23 yaşındaydı ve bu olaydan sonra toparlanamadı. Hayata küstü, sürekli içki içmeye başladı.
  Bir kaç yıl sonra hayatında bazı şeyler yoluna girer gibi oldu. 30 yaşına geldiğinde İstanbul’un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Asiye Gençağaoğlu ile nişanlandı. Güzellik salonu işletmeye başladı.
  Sinemadan kopmak Engin’e iyi gelmedi. Daha da bunalıma girdi. Kendini tamamen alkolün kollarına bıraktı. Hem işini hem şöhretini yitirdi. Akli dengesini yitirdi ve artık sokaklara düşmüştü. Bir zamanların ünlü ve paylaşılamayan oyuncusu Mesut Engin artık İzmir’de Ağaçlı Yol’da otobüs duraklarındaki banklarda uyumaya başlamıştı.
  Çevredekilerin “dede” dihe hitap ettiği Mesun Engin, kendisine sunulan yiyecekleri de geri çeviriyordu. 2003 yılında alkol bağımlılığından kurtuldu. Sonra İstanbul’a geldi Engin. Karayolları çalışanlarının desteğiyle yaşamını sürdürdü. Daha sonra ise Beyoğlu sokaklarında yatıp kalkmaya devam etti.
  Tiyatro sanatçıları Mehmet Esen ve Mustafa Turan onu Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bitkin bir halde buldu. Bir zamanların ünlü aktörü Mesut Engin’e İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü kapılarını açtı.
  Engin, 720 kişinin yaşadığı Kayışdağı Darülaceze’ye yerleştirildi. Yeşilçam’ın “kral ünvanlı” oyuncusu Mesut Engin 58 yaşında yaşamını yitirdi.

  YORUMLAR