Zorla dilendirilen 21 Suriyeli çocuk kurtarıldı

Zorla dilendirilen 21 Suriyeli çocuk kurtarıldı

Suriye'den kaçak yollarla getirdikleri çocukları İstanbul'da dilendiren şebekeye baskın yapıldı. Kurtarılan çocuklar, kendilerine kalacak yer sağlayan kişilere 100 ile 150 lira arasında para ödediklerini, vermediklerinde ise dövüldüklerini söyledi.

İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın talimatıyla sokaklarda dilendirilen çocuklara yönelik olarak çalışma başlattı. 

21 Suriyeli çocuk kurtarıldı

Suriye'den yasa dışı yollarla Türkiye'ye getirdikleri çocukları İstanbul'da dilendiren şebekenin tespit edilmesiyle, Bağcılar'daki iki ayrı adrese dün sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Barındırıldıkları iki depoda yaşları 10 ile 15 arasında değişen 21 Suriyeli çocuk kurtarıldı. Operasyonda şebeke üyesi Suriye uyruklu 2 kişi gözaltına alındı. 

270120210911240416180.jpg

Pedagog eşliğinde çocukların ifadelerine başvuruldu

Suriye'de bağlantıda oldukları kişiler vasıtasıyla çocukları kaçak yollarla getirtip dilendirdikleri belirlenen şebeke üyesi iki şüpheliye insan ticareti suçundan işlem yapıldı. Polis ekipleri, üzerinde kimlikleri bulunmayan çocukların göç idaresi aracılığıyla kimliklerine ulaştı. Yapılan işlemlerin ardından 21 çocuk, Üsküdar'da bulunan Çocuk Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Çocuklar için özel tasarlanmış kameralı odalarda pedagog ve avukat eşliğinde kurtarılan çocukların ifadeleri alındı.

Çocuklar para vermediği zaman dövülüyor 

Çocuklar ifadelerinde kendilerine kalacak yer sağlayan kişilere 100 ile 150 lira arasında para ödediklerini, parayı vermediklerinde ise dövüldüklerini söyledikleri öğrenildi. Ardından çocuklar Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı bir yurda yerleştirildi.