Ziraat Bankası'ndan milyar dolarlık kredi

Ziraat Bankası'ndan milyar dolarlık kredi

Sayıştay’ın Ziraat Bankası’na ilişkin 2019 yılı denetim raporunda çarpıcı tespitlere yer verildi. Ziraat Bankası'nın büyük kredi verdiği ortaya çıktı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İktidar yerli ve milli olsaydı, çiftçinin bankası olan Ziraat Bankası’nı, vergi cennetlerinde kurulmuş tek bir firmaya 1 milyar 600 milyon dolarlık kredi kullandırmasına izin verir miydi? Bunu biz söylemiyoruz. Sayıştay’ın denetim raporları söylüyor” dedi. Öztrak’ın açıklamasından sonra açıklama yapan Ziraat Bankası “Çukurova grubuna Turkcell için 2014 yılında verilen kredinin Ekim 2020’de tahsil edildiğini” açıkladı. 

“Kredi, firmanın başka bir firmaya olan mevcut borçlarının işlem masrafları ile birlikte yeniden finansmanı amacıyla verilmiş olup, 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vadeli olarak kullandırılmıştır” denilen raporda, buna karşın borcun sadece 17.5 milyon dolarlık cüzi bir miktarının ödendiği belirtildi. Raporda, “Mart 2020 tarihi itibarıyla kredinin gecikmiş son üç yıllık anapara taksiti ve faizleri tutarı toplamı 726 milyon 572 bin 712 dolar seviyesine çıkmıştır. 15.05.2020 itibari ile kredi anapara ve faiz ödemelerine ilişkin 654 gün vadesi geçmiş ödenmesi gereken tutarların bulunduğu banka bilgi işlem kayıtlarından görülmüştür” denildi.