Halk TV Canlı Yayın
Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri
Kadınlar için saçları görünümleri açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kadınlarda saç dökülmesi, kişiyi hem estetik hem de psikolojik olarak önemli derecede etkilemektedir.

Saç dökülmesi birtakım nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar:

 1. Yetersiz beslenme,
 2. Stres ve psikolojik etkenler,
 3. Hormonsal dengesizlikler,

Dış etkenler olarak;

 1. Mevsimsel geçişler,
 2. Fiziki ortama bağlı olan nedenler (aşırı güneşte kalmak, çok tozlu bir ortamda yaşamak vs)

Şeklinde birkaç sebep sayılabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri

Kadınların saç dökülmesi iki temel tipte görülmektedir. Bunlar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tam tepeden bir hat boyunca olabileceği gibi önden açılma şeklinde de görülebilir.

Tepeden dökülme

Önden açılma

Bu nitelendirmelerde önden dökülme alın açıklığı şeklinde belirginleşir. Diğer dökülme tiplerinde ise bir hat boyunca tepe kısımlarından seyrelme şeklinde saç dökülmesi tipi mevcuttur.

Her iki dökülme tipinde de saç tedavileri olan saç mezoterapisi ve saç prp tedavisi gibi etkili tedaviler kullanılabileceği gibi ilaçla da tedaviler kullanılabilir. Tabi bu tedaviler için doktora başvurmak önemlidir. Özellikle dermatolog bir doktora başvurulması sorunun temelini anlamak açısından fayda sağlayacaktır.

Dr. Serkan Aygin Clinic 1996 yılından bu yana uzmanlık alanı olan saç ekimi ve saç tedavileri konusunda hizmet vermektedir ve dermatoloji ile farmakoloji alanında iki uzmanlığa sahiptir. Bilinmelidir ki dermatoloji deri ve deriyle ilgili çalışmaları, farmakoloji ise ilaçların insan vücuduna olan etkilerini inceler. Bu iki alandaki uzmanlığını sadece saç ekimi ve saç tedavileri alanında kullanması neticesinde önemli bir deneyime sahip olmuştur. Kendisi temel tıp eğitiminden sonra 20 yılı aşkın süredir uygulayıcı olarak binlerce hastaya bu tip tedavileri uygulamış ve deneyim sahibi olmuştur.

Saç Dökülmesinin Tedavisine Evde de Katkı Sağlayabilirsiniz

Saç tedavilerinin yanında evde yapılabilecek bazı tedavilerden de bahsedebiliriz. Özellikle beslenme bunlardan en önemlisidir. Bu konuda doktorumuz şu tavsiyelerde bulunmuştur:

Dr. Serkan AYGIN, “Protein ve demir, saç büyümesi için gerekli olan iki temel besindir. Saç teli kompozisyonunuzun yüzde 90'ı proteinden oluşur. Aynı zamanda saç derisinde etkili kan dolaşımı için demir de gereklidir. Protein eksikliği saçlarınızın kuru ve kırılgan olmasına neden olurken, demir eksikliği de saç foliküllerini zayıflatır. Günlük beslenmenizin önemli bir bölümünün bu iki besin bakımından zengin gıdalardan geldiğinden emin olunmalıdır” diye belirtmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre demir ve protein yönünden zengin yiyecekler şunlardır:

 • Et ve balık ürünleri
 • Yumurta
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru baklagiller (Nohut, börülce, kuru fasulye, barbunya)
 • Kuru meyve ve tahıllar
 • Yağsız yoğurt ve köy peyniri

Saç Dökülmesinde İlaçla Tedavi yöntemleri

Dr. Serkan AYGIN saç tedavileri hakkında şunları belirtiyor: “Bilinen en etkili saç dökülmesi tedavilerinden biri saç mezoterapisidir. Doğrudan saçlı deriye enjekte edilen bir tedavidir. Bu tedavi dışında PRP, topikal tedaviler ve ilaçlı tedaviler de vardır.

Mezoterapi bir ilaçtan ibaret değildir. Kişinin durumu göz önüne alınarak hazırlanan veya içeriği ona göre belirlenebilen bir tedavi uygulamasıdır. Sadece bir veya iki defa uygulanmaz. Kür şeklinde uygulanır.

Mezoterapi dışında PRP (Platelet Rich Plasma, Trombositten Zengin Plazmanın) adı verilen ve kandaki saç için etken maddeyi artırmayı hedefleyen tedavidir. Bu tedavide kişiden alınan kan santrifüj edilerek zenginleştirilmesidir. Bu zenginleştirme sonrasında kan tekrar saçlı bölgeye enjekte edilir.

Saç mezoterapisi ve PRP tedavileri dönüşümlü olarak kullanılabileceği gibi belli bir program dahilinde birbirini takip eden dönemlerde de kullanılabilir.”

Tıptaki En ileri Saç Dökülmesi Tedavisi: Saç Nakli

Günümüzde gelişen tedavi seçenekleri arasında saç ekimi kadınlar için en etkili ve en yüksek sonuç alınacak tercihtir. Genellikle erkek tipi saç dökülme olarak tanımlanan saçların kafa üstünden ve yanlardan dökülmesi gibi ciddi durumlarda kadınlar için de saç ekimi kullanılabilmektedir.

Saç ekimi ameliyatı, son on yılda bugünkü mükemmellik düzeyine erişmiştir. Saç ekimi işleminde kafada verici bir alan seçilir ve buradaki donör saç kökleri alınarak saçların dökülme yaşadığı bölgeye uygulanır. Cerrahi bir işlem olan saç ekimi esnasında saçların kesilecek olması kadınlar için daha büyük bir handikaptır, çünkü erkekler için uygulanan saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçların kazınacağı düşünülür. Ancak kadınlarda saç ekimi yapılırken böyle bir durum söz konusu değildir. Özellikle son dönemde gelişen DHi saç ekim tekniği (Choi / implanter ile saç ekimi) ile ekilecek alandaki saçların kesilmesine daha az ihtiyaç durulmaktadır fakat donör (verici, saçların toplandığı) alanın kesilmesi zaruridir. Bu konuda kadınlar için şu tip bir uygulama yapılmaktadır.

Kadınlara Traşsız Saç Ekimi

Saçların toplanacağı alan olan donör alanda saçların altında kalacak şekilde bir pencere şeklinde alan traşlanarak o bölgeden saçlar toplanabilir. Böylece ense bölgesindeki bu alan üstteki saçların o alanı örtmesi sayesinde operasyon sonrasında hiçbir emare olmadan hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır. Bu yöntem uzun saçlı erkekler için de kullanılmaktadır ve “Traşsız Saç Ekimi” olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle saç ekimi kadınlar için de doğru bir tercihtir.

Verici saçlar toplanarak saç dökülmesinin olduğu alanlara teker teker aktarılmakta ve sonucunda estetik açıdan güzel bir durum ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi ameliyatı seansının sonunda hasta evine geri dönebilmektedir. Ertesi gün hasta yıkanır ve cerrahiden iki gün sonra da saçlarını yavaşça yıkar. İlk hafta alında çok az bir şişlik görülmesi normaldir. Ama bu durum çok geçmeden yok olur ve hasta normal sosyal, iş ve fiziksel aktivitelere geri dönebilir.