Van kayyımı, AKP'li Takva'yı icraya veriyor

Van kayyımı, AKP'li Takva'yı icraya veriyor

Van kayyumu Mehmet Emin Bilmez, 9,5 milyon liralık borç nedeniyle VAN TSO Başkanı Necdet Takva ve VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kahraman'ı icraya vereceğini açıkladı.

HDP’li Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı’nın yerine kayyım olarak atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, AKP’li Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) Başkanı Necdet Takva’yı ve Van Organize Tarım İşletmeleri (VOTAŞ) Başkanı Yavuz Kahraman’ı 9 milyon liralık borç nedeniyle icraya vereceğini açıkladı. Takva, 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayıydı.

"Pasta pay edilemiyor"

Yaşananlara ilişkin MA’ya konuşan HDP’li Mustafa Avcı, “Kirlilik derinleşiyor, pasta pay edilemiyor. Doğal bir sonuç olarak birbirlerine giriyorlar. Sadece bu olayda değil. Geçenlerde şehir merkezine asfalt döküldü. Daha iki hafta geçmeden yapılan işlerdeki kirlilik kokmaya başladı. İlk kayyım döneminde 30 ay var. Bu süre boyunca her ay 4,5 milyonu birilerinin cebine girmiş demektir. Necdet Takva gibilerinin oraya gelmesi sadece VOTAŞ’taki 9,5 milyon lirayı cebe indireyim düşüncesi değildir. Bununla yetinmezler. Bunların hesapları daha büyüktür” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

VOTAŞ, Van Ticaret Borsası tarafından kurulmuş ve 2015 yılında DBP’li belediye tarafından 17,5 milyon liraya satın alınmıştı. VOTAŞ, ülkenin en büyük tarım ve hayvancılık tesisi. Belediyeye kayyım olarak atanan önceki Van Valisi Murat Zorluoğlu, 2017 yılında VOTAŞ’ı 19 milyon 510 bin lira karşılığında Asya Tarım Hayvancılık ve İnşaat A.Ş.’ye sattı. Anlaşmada, işletmeyi satın alan şirketin ihale bedelinin yüzde 25’ini peşin, kalanını ise 18 taksitle ödemesi gerekiyordu. Ne var ki Van Valisi Bilmez’in açıklamasına göre bu borç ödenmedi.