Ünye'de köylülere jandarma müdahalesi: Çok sayıda yaralı ve gözaltı var

Ordu'nun Ünye ilçesinde köylülerin maden faaliyetlerine karşı topraklarını koruma mücadelesinde jandarma müdahalede bulundu. Müdahale sonrası çok sayıda yaralı ve gözaltı olduğu belirtildi.

Ordu’nun Ünye ilçesinde köylülerin maden sondajına karşı topraklarını koruma mücadelesi sürüyor. Dün yaşananlarda jandarma köylülere çok sert müdahalede bulunmuş, gözaltına alınanlar olmuş ve bir kişi de baygınlık geçirmişti.

Alay komutanı köylülerle görüşürken sondaj makineleri bahçeye girdi

BirGün’den Gökay Başcan’ın aktardığına göre; direniş bugün de sürerken, köylüler oturma eylemi başlattı. Günün erken saatlerinde jandarma köyü ablukaya aldı. Alay komutanı köylülerle görüşme yaparken, askerin yolları kapatması sayesinde sondaj makineleri fındık bahçelerine girdi. Bu esnada oturma eylemi yapan köylülere jandarma yine biber gazıyla müdahalede bulundu ve 20’den fazla gözaltı olduğu belirtildi. Müdahalede çok sayıda yaralı olduğu, bir kişinin de ambulansla hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Köylülerin gözaltına alınma anı böyle görüntülendi:

Alay komutanından darp izini gösteren kadına: Senin ne işin var burada?

Köylülerin bir kadının darp izlerini göstermesi üzerine daha önce sondaj faaliyetlerini savunan alay komutanı “Senin ne işin var burada” diye tepki gösterdi. Alay komutanının tepkisi sonrası sondaj makinelerinin fındık bahçelerine girdiğini gören halk, jandarma barikatını aşarak bahçeye ulaştı. Jandarma, kendi bahçesinde oturan köylülere ‘eylemi sonlandırma çağrısı’ yaptı. Köylüler ise bu çağrıya karşılık “Bahçemizde oturuyoruz, buradan ekmek yiyoruz” diye yanıt verdi.