Ukrayna ortak İHA üretimiyle ilgileniyor

Ukrayna ortak İHA üretimiyle ilgileniyor

Türkiye ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Türkiye ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Zelensky, "Bölgede Türkiye olmadan hiçbir şey olmaz." ifadelerini kullandı. 

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri değerlendiren Zelensky, "Ukrayna’ya yönelik tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden ve toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik yardımından dolayı Türkiye’ye minnettarız. Bu, Ukrayna’da tüm nesiller boyunca unutulmayacak" diye konuştu. 

"Ortak İHA üretimiyle ilgileniyoruz"

Savunma Sanayinde iki ülke arasındaki iş birliğine de değinen Zelensky, Türkiye'nin İnsansız Hava Aracı (İHA) üretiminin Türkiye için gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Zelensky,"Bu, savaş alanındaki durumu kökünden değiştirebilecek bir silah türü. Kesinlikle ortak üretimle ilgileniyoruz. Bu konuda söylenecek çok bir şey yok, her şey ortada. Türkiye bu yönde ciddi bir başarı gösteriyor ve biz bu ürünleri satın alıyoruz. Ukrayna ise İHA motorları üretiyor. Dolayısıyla, ortak girişim başlatmak, doğal bir adım. Antonov uçakları konusundaki girişime (ortak üretim) olan ilgiden de şüphesiz memnunuz. Uçak yapımı konusunda da Türk dostlarımızla ortak çok fazla şey yapabiliriz.  Dahası, savunma sanayi alanında Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapabileceğimiz alanlar kesinlikle bunlardan ibaret değil. Motor üretimi, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi, ‘Korvet’ sınıfı geminin ortak üretimi konularında iş birliği potansiyeli çok büyük." diye konuştu.

Ukrayna'da Türk iş insanlarının yatırımları

Ukrayna'da Türk iş insanlarının yatırımlarını da değerlendiren Zelensky, "Ülkenizin şirketleri yol ve diğer altyapı inşaatlarını yapıyorlar, kaliteli mobil bağlantı sağlıyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmeler hakkında çok uzun süre konuşulabilir; Ukrayna’nın büyük kentlerindeki Türk işletmelerinin sayısına bakmak yeterli. Ancak tüm bunlar bile, eminim ki, iş birliğimizin yalnızca başlangıç aşaması. Her zaman daha fazlasını yapabiliriz" dedi.

DHA