Göçmenler Niğde'den Ankara'ya yürüyor

Sınır kapılarında bekleyişlerini sürdüren göçmenler coronavirüs salgının başlamasıyla da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kamplarında karantinaya alınan göçmenlerin bir kısmı önceki gün Niğde’ye götürüldü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Nisan 2020 10:29
Göçmenler Niğde'den Ankara'ya yürüyor

İktidarın Avrupa’ya geçmeleri için sınır kapılarına taşıdığı göçmenler önce coronavirüs salgını nedeniyle Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Osmaniye’deki kampında karantinaya alındı. Daha sonra çeşitli illere taşınan göçmenlerden bir grup da Niğde Otogarı'na götürülerek kaderlerine terk edildi.

Niğde’ye götürülen 35 göçmen, “İki gündür Niğde otogarında aç ve susuz bir şekilde beklediklerini belirterek kendilerine fahiş fiyatlarla otobüs bileti satılmaya çalışıldığını” söyledi. Otobüs bileti alamayan göçmenler, Niğde'de Ankara'ya yürümeye başlayarak kendilerine yardım edilmesini istedi.

Göçmenleri otogara bıraktılar

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Niğde’ye götürülen Irak Vatandaşı Lokman A. “Biz Niğde’ye gitmek istemiyoruz, 'Bizi daha önce yaşadığımız şehirlere götürün' dedik. Bize, ‘Bizim belirlediğimiz şehirlere gideceksiniz’ denildi. Niğde Göç İdaresi bize seyahat belgesi verdi ve ardından da polis eşliğinde Niğde Otogarı’na bırakıldık. Bizim otobüs bileti alacak paramız yok” diye konuştu.

300 TL'ye otobüs bileti satılıyor

Göçmenlere fahiş fiyatla otobüs bileti satılmaya çalışıldığını belirten Lokman A. “Bir otobüs bileti ortalama 300 TL’den satılıyor. Az önce yanımıza gelen bir kişi 'Sekiz kişiyi 2 bin 500 TL’ye götürürüm' dedi. Burada mahsur kaldık ve çocuklar da var. İki gündür buradayız, yemek yemedik ve çaresizlikten otoban kenarından yürümeye başladık” dedi.