Erol Mütercimler'e 10 ay hapis cezası

Erol Mütercimler'e 10 ay hapis cezası

Katıldığı bir televizyon programında İmam Hatip Lisesi mezunları hakkında söylediği sözler nedeniyle yargılanan Erol Mütercimler hakkında karar açıklandı.

Erol Mütercimler hakkında Cumhuriyet savcısı, mütalaasını açıkladı. Savcı, sanık Mütercimler’e “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme ise 10 ay hapis cezasına hükmetti. Verilen ceza ertelendi.

Televizyon ekranında imam hatiplilerle ilgili sözleri nedeniyle Erol Mütercimler'in İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Davanın üçüncü duruşmasına Mütercimler, dört avukatıyla birlikte katıldı.

Mütercimler'den şikayetçi olan ve davaya müdahillik başvurusu yapan İmam Hatipliler ve avukatları ise savcının mütalaası doğrultusunda Mütercimler'in ıslah edilmesini istedi.

Erol Mütercimler'in avukatları ise Mütercimler'in sözlerinin ardından ertesi gün çok net bir şekilde özür dilediğini, suç kastı olmadığını belirterek, beraat kararı verilmesini talep etti.

Mütercimler ise savcının ceza istemine dayanak olan Türk Ceza Kanunu'nun 216'ıncı maddesinin problemli bir madde olduğunu söyleyerek, "Bu maddeyi kim koymuşsa, Allah'ın belası bir madde. Sayın savcıyı da anlıyorum. Eli kolu bağlı. O maddeyi oraya koymuşlar. Ne hakaret ne aşağılama amacıyla böyle bir cümle kurdum. İmam Hatipleri yıllarca ben anlattım. Sayın savcının talebini reddediyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank ve Bilal Erdoğan şikayetçi olmuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Bilal Erdoğan'ın aralarında bulunduğu 16 kişi ile bazı kurum ve kuruluşlar savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede de Mütercimler hakkında "halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.