Trump açıkladı: Koronavirüs tedavisi için 'plazma'ya onay

Trump açıkladı: Koronavirüs tedavisi için 'plazma'ya onay

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs hastalığının tedavisinde plazma yönteminin kullanılmasına acil durum onayı verildiğini açıkladı.

ABD'de koronavirüse karşı antikor içeren kan plazması ile tedavisi için acil durum onayı verildi. Buna göre, koronavirüse yakalanan ve iyileşen kişilerin kanlarından alınacak plazma, acil durumlarda hastalara  verilecek. 

Trump basın toplantısında açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, FDA'nın plazma tedavisi için acil durum onayı vermesini, "çok tarihi bir atılım" olarak nitelendirdi. 
Trump plazma tedavisi için verilen acil onay kararını "Tarihi" diye nitelendirse de bu yöntem ABD'de uzun yıllardır kullanılıyor. Nitekim FDA, özel bir izin kapsamında halihazırda  70 bin kişiye plazma verildiğini duyurdu.

Acil durum onayı tedavi için gereken bürokratik aşamaların otomatik olarak ortadan kaldırılması anlamına gelmiyor. Acil onay sayesinde plazma ticaretinin kolay hale gelmesi ve üreticilerin üretim masraflarını düşürmesi mümkün olabilecek. Ancak koronavirüsü atlatanlardan elde edilen plazmaların sayısının sınırlı olması tedavinin geniş kitlelere uygulanmasına bir engel teşkil ediyor.

Korona salgını ABD'de hızla yayılıyor. Hastalığın şu ana kadar yaklaşık 5 milyon 700 bin kişiye bulaştığı belirtilirken, 177 bin kişinin ise hayatını kaybettiği açıklandı.

Dünya