Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 12.05.2021 19:55

UEFA'ya sert eleştiri: Bu futbolun ölümü demektir

Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, spor kulüplerinin pandemide yaşadıkları sorunları, UEFA'nın kulüpler üzerindeki ekonomik gücünü ve Avrupa Süper Ligi girişiminin altındaki sebepleri Halk TV'de değerlendirdi.

 

Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, UEFA'nın artık sahadaki topun değil paranın peşine düştüğünü belirtti.

Çevre liglerin UEFA'ya karşı birleşmesi gerektiğini söyleyen Akşar şu ifadelere yer verdi;

UEFA, finansal futbolun patronu. Finansal futbol endüstirileşmenin ötesinde artık futbol aşırı gelirlerin artışıyla servet zenginleşmesine dönüşen, sadece oyunu değil parasal getiriyi ön plana çıkaran bir yapıya dönüştü. Bu futbol yaplanmasının tasarımcısı da UEFA. Bu durum merkez ligleri ile çevre ligler arasında servet farklarını ciddi ölçüde derinleştiriyor ve çevre liglerinin ekonomik gücü de azalıyor. Çevre liglerin rekabet gücü de azaldı. Futbol maçları 2 takımla oynanır. Karşıdaki rakip ne kadar güçlüyse futbol maçının kalitesi de o kadar artar. Rayting ve gelirler de bu rekabete göre artar. Burada çevre liglerin rekabet yetenekleri çok daraltıldı. Bu orta ve uzun vadede futbolun ölümü demektir. Sürdürülebilir bir durum değildir ve bu bir paradokstur. Bugün merkez liglerinin parasal gelirlerin artışında katkıları var ama burada çevre ligler figüran olarak kullanılıyor. Bu oyunda sadece payende görevi görüyorlar.

'Gelir dağılımı dengeli olsaydı Avrupa Süper Ligi girişimi olmazdı'

Avrupa futbol kaynakları çevre liglere de dengeli bir şekilde bütçe ayırsa bugün Avrupa Süper Ligi oluşumu ortaya çıkmayacaktı. Bu olayı tam bununla ilişkilendirmiyorum.

Bugün çevre liglerin yapması gereken merkezi kulüplerle bir araya gelerek UEFA’ya isyan bayrağı açmaktır.

Avrupa futbol kaynaklarından yüzde 20 pay alan çevre liglerin üzerine ölü toprağı ekilmiş vaziyette.

Ortak bir platform oluşturup UEFA’ya karşı güç birliği oluşturamadıkları için UEFA gizli faul yapmaya devam ediyor. UEFA zenginleri kolluyor. Zengin kulüpler hala UEFA’nın verdiği parayı yeterli bulmuyor.

'Çevre kulüplerin kazanacağı çok şey var'

UEFA, ekonomik ve finansal bir örgüte dönüştü. Pandemi döneminde kulüplere hiç bir destek sağlamayan UEFA, kulüplere aktaracağı parayı nema elde etmek için kullanmaya devam ediyor.

Merkez liglerin UEFA’nın karşısına çıkıp kendi liglerini kurmaların sebebi de oyunun kendisine talip olmalarıdır. Kulüpler ‘bu oyun bizim, biz kendi ligimizi kuracağız’ dediler. UEFA topun peşinden değil paranın peşinden koşuyor. Çevre ligler pandamı sürecinde biraraya gelip kriz masası oluşturamadılar. UEFA’nın hedefi merkez liglerin gelirlerini arttırmak. Ben buna karşı çıkıyorum. Çevre liglere bu yüzden kızıyorum. 'UEFA’ya karşı çıkın ve birlikte olun' diyorum. Kazanacakları çok şey var. Malesef böyle bir örgütlenme çabası yok

 

 

Spor