"Icardi varsa sorun yok mu"

"Icardi varsa sorun yok mu"
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi play-off ilk maçında Molde'yi deplasmanda 3-2 mağlup etti. Gazeteci İlker Yıldız Galatasaray'ın galibiyet gecesini değerlendirdi.

Son yaptığı transferlerle giderek yıldızlar karmasına dönüşen ve piyasa değeri 226 Milyon Euro'ya ulaşan Galatasaray, 25 Milyon Euro değerinde mütevazi Norveç takımı Molde karşısında deplasmanda 2-3'lük galibiyet alarak İstanbul'a avantajlı döndü.

Maç sonrası birçok haber sitesinde "Icardi varsa sorun yok" manşetleri atılmaya başlandı. Gerçekten de Arjantinli olağanüstü bir performans gösteriyor. Tek başına maç kazandıran oyuncu tanımı üzerine çok oturuyor. Geçtiğimiz yılı 26 maçta 23 gol, 8 asistle kapatan Icardi, bu sezona da 5 maçta 4 gol, 1 asistle başladı. Ve en önemlisi, oyuncunun attığı goller genellikle maçın kilitlendiği anlarda geliyor. Bu da onun performansını daha da anlamlı hale getiriyor.

Dünkü maçta da buna benzer bir performans gösterdi Icardi. Galatasaray'ın Molde karşısında takım savunmasında büyük sorunlar yaşadığı bir maçta olağanüstü bir gol atıp, yine olağanüstü bir asist yaparak takımını kurtardı.

Izlemesi keyif verdi.

Hatta 93. dakikada kilo fazlalarına rağmen o anlık patlama koşusu ve vücut çalımının sonrası yaptığı asist akabinde kiymetli dostum Can Şenulubaş'a "Yok artık, daha neler!" diye seslenmişim, farkında değilim.

İşte tam da bu yüzden manşetler "Icardi varsa sorun yok" minvalinde atıldı. Ben ise şunu soruyorum...

Sorun yok mu gerçekten?

Icardi'nin katkıları müthiş ve Ziyech - Zaha da devreye girince daha da patlayıcı bir forvet olacağını tahmin ediyorum, ama Galatasaray takım savunmasında, özellikle de beklerin savunma yerleşiminde ciddi problemler yaşıyor. Çok gol atsanız da, takım savunmasında sorun varsa şampiyonluk gidebilir.

. Nitekim geçen yıl ligin gol kralı 29 golle Enner Valencia'ydı. Ancak Fenerbahçe şampiyon olamadı.

Dünkü maçın istatistikleri durumu biraz daha anlaşılır hale getirecektir. Dün Molde 6'sı isabetli, 22 şut çekti ve 1.58 gol beklentisine ulaştı. Galatasaray ceza sahasında 39 kez topla buluştu ve 3 net pozisyonu kaçırdı. Galatasaray bu ataklara karşılık 3'ü isabetli, 6 şut atabildi. 1 şut direkten döndü. 1.61'lik bir gol beklentisine ulaştı. Bu anlamda az şut ile daha yüksek gol beklentisine ulaşmak da iyi sayılabilir, ama yine de bu oyun tarzı çok riskli elbette. Rakip ceza alanında 18 kez topla buluştu ve 1 net pozisyon kaçırdı. İki takımın isabetli pas yüzdesi %78 ile eşit durumdayken, pas sayıları da hemen hemen aynıydı.

Ancak takımın kanat savunması gerçekten sorunlu gibi duruyor. Bek oyuncuları ileri kanat oyuncularından yeteri desteği göremiyorlar. Örneğin dün Yunus, maçın ofansif anlamda yıldızlarından biriydi ama Boey'i o kadar yalnız bıraktı ki tehlikeli ataklar da hep o taraftan geldi. Kanat oyuncusunun yardım etmediği yerde de Torreira gibi hareketli, dinamik bir 6 numaranın o boşlukları doldurması gerekir. Sergio bu tip bir oyuncu olmadığı için savunma anlamında sorunlar yaşandı. İnsan bu noktada Rashica'nın iste bu yüzden değerliydi diye düşünmüyor değil. Ancak ben Tete'nin de bu tarz özellikleri olduğunu biliyorum. Tete, oynadığı kanatta savunmaya yardım eden, yorulmayan, bundan da gocunmayan bir oyuncu.

Uzun lafın kısası, ülke puanı için çok önemli bir galibiyet ve İstanbul'a avantajlı gidilen bir maç. Büyük ihtimalle İstanbul'da bu işi bitirecek Galatasaray. Ancak bu uyarılar dikkate alınmazsa, daha zorlayıcı takımlara karşı çok büyük sıkıntılar yaşanacağı da açıkça görülüyor.