“Galatasaray’da Icardi Farkı”

“Galatasaray’da Icardi Farkı”
Gazeteci İlker Yıldız Galatasaray'ın ilk galibiyetini değerlendirdi.

Bu sezon yaptığı transferlerle ligimizin çok üzerinde bir kadro oluşturan Galatasaray ile yaşadığı maddi problemler nedeniyle son yılların en zayıf kadrosuna sahip Trabzonspor’un karşı karşıya geldiği maç öncesi tüm futbolseverler bol pozisyon, bol gol beklentisi içerisindeydi.

Gerçekten de Icardi, Mertens, Zaha, Kerem Demirbay derken dünyaca ünlü Faslı yıldız Hakim Ziyech de Galatasaray forması giyecek.

Sezon boyunca hücum gücü çok yüksek bir Galatasaray izleyeceğimiz çok açık.

Trabzonspor ise taraftarı heyecanlandıran tek transferi Orsic’in gelir gelmez çok ciddi bir sakatlık yaşayarak sezonu başlamadan kapatması üzerine alternatif transfer beklentisinde.

Ama kulüp tarafından yapılan açıklamalarda maddi ortamın buna elvermeyeceği konuşuluyor.

İnsan da ister istemez soruyor?

Dünyaca ünlü birçok oyuncuyu getirirken aklınız neredeydi?

Trabzon’un bu sezon yaşadığı problemi eğer gelire dönüştüremezse Galatasaray da ileriki sezonlarda yaşayabilir.

Galatasaray’ı bu sezon en çok zorlayan şey, üç Türk kuralı olacak gibi duruyor. Nitekim yabancı yıldızlarla dolu kadroda hangi üç Türk’ü ilk 11’de oynatacağına Okan Hoca şimdilik karar vermiş gibi dursa da zaman içerisinde bu kararı değişecektir.

Nitekim Barış Alper her ne kadar istekli, hırslı olsa da yetenekleri kısıtlı bir oyuncu ve eğer Okan Hoca Türk oyuncu tercihini o bölgeden yana kullanacaksa Yunus Akgün’ün formayı kapması yakın gibi duruyor.

Gelelim maça…

Galatasaray maçın başından sonuna kadar topa hakim olan, pozisyona giren ve daha çok isteyen taraftı.

Hakem Atilla Karaoğlan ve VAR odası hakemlerinin çok kötü performansı maçın tadını kaçırsa da sahada iki takım adına da futbol oynamak isteyen oyuncular vardı.

Galatasaray son toplarda istediği aksiyonu sağlayamasa da Trabzonspor’un pasif futbolu karşısında oyunu istediği gibi yönlendirdi. Maçın ilk yarısında Galatasaray Trabzonspor kalesinde 0.67 gol beklentisi yaratırken, kalesinde 0.11 gol beklentisi gördü. Ancak gol beklentilerini gole çevirmede ligin en iyisi konumundaki Icardi’nin golüyle ilk yarıyı önde kapamayı bildi.

İkinci yarıda gözümü geçtiğimiz yıllardaki Trabzonspor’u aramaya devam etti. Ancak Trabzonspor ikinci yarıda da oyuna ortak olamadı. İkinci yarı boyunca sadece 0.17 gol beklentisine girebildiler.

Buna karşılık Galatasaray hücumun her bölgesinden Trabzonspor kalesine saldırmaya devam ettiler ve ikinci yarıda 4 isabetli 10 şut ve 1.89 gol beklentisiyle rakiplerini domine ettiler.

93’te Icardi bu ligin en kaliteli santraforu olduğunu imza kafa golüyle bir kez daha gösterdi.

Ve Galatasaray puanını 4’e yükseltti.

Maç bitiminde de kale arkası tribününden sahaya atlayan Hakim Ziyech ile şov tamamlanmış oldu.

Bu maçla ilgili son söz olarak şunu söylemek istiyorum: Henüz çok erken farkındayım ama Trabzonspor kadrosuna takviye yapmadığı takdirde ilk 5’e girmesini zor görüyorum.

Bu maçın haricinde okuyuculardan izin isteyerek ben Hatayspor’a da bir parantez açmak istiyorum.

Hatayspor her maçına duygusal bir motivasyonla çıkıyor ve bu sayede çok yürekten bir oyun ortaya koyuyorlar. Geçen haftaki şovdan sonra bu hafta da iyi bir oyun sergilediler. Topa sahip olan, üçüncü bölgeye geçişte sorun yaşamayan bir takım görüntüsündeler. Ve artık Hatay ile özdeşleşmiş Volkan Demirel’in burada payı büyük.

Ayrıca Hatay dağılan kadrosu sonrası yeni yapılanmayı oluştururken Volkan Hoca kimsenin adını duymadığı oyuncuları takıma getirmişti. Bu oyunculardan bazıları çok kısa zamanda Hatayspor’a çok para kazandıracak gibi duruyor. Sezon başı bedelsiz olarak takıma katılan eski Sheffield Wednesday’li Dele Bashiru ligimizde çok iş yapacak. 300 bin Euro’luk piyasa değerinin her ay daha da artacağı ve gelecek sezon üç büyüklerden birine gideceğini görebiliyorum. Yine Carlos Strandberg’in de olgunluk dönemini Hatayspor’da geçirdiğini ve değerini arttıracağını düşünüyorum.

Bu sezonun duygusal yanından dolayı Hatayspor’u mercek altına almaya devam edeceğim.