Ekleme: | Güncelleme: 08.06.2021 23:58

Galatasaray başkan adayı Burak Elmas'tan Fatih Terim çıkışı

Galatasaray başkan adayı Burak Elmas, aday olma kararını nasıl aldığını, transfer politikalarını, Fatih Terim'le ilgili düşüncelerini ve projelerini halkta.com.tr'ye değerlendirdi.

ONUR DURMUŞ

19 Haziran’da yapılacak olan Olağan Seçim Genel Kurul’da Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı için aday olduğunu açıklayan Burak Elmas, seçime az bir süre kala halktv.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

Başkan seçilmesi halinde Fatih Terim'e teklif götürmeyi planladıklarını belirten Burak Elmas, transfer konusunda da somut adımlar attıklarını belirtti.

İşte Burak Elmas'ın sorularımıza verdiği yanıtlar:

Seçilirseniz büyük bir sponsorluk projesine imza atacağınızı söylemiştiniz? Bu projenin detayları nelerdir?

"Stat isim sponsorluğu ve forma sponsorluğu ile ilgili çok büyük bir paket konusunda uluslararası kuruluşla ön protokol imzaladık. Ön protokolde yer alan gizlilik şartı nedeniyle isim açıklayamıyoruz. Üyelerimizi bizi seçerse ve göreve gelirsek göreve geldikten sonraki ilk hafta resmi imzayı atacak durumdayız."

ekran-resmi-2021-06-08-23-21-27.png

Mevcut yönetimi kastederek 'Galatasaray'ın sahibi gibi davrandılar' dediniz. Bu eleştirinizin sebebi nedir?

"Galatasaray kurumlarında seçilen yöneticiler bir dönem için Galatasaray’ı temsil etmek ve yönetmek için seçilirler. Ama Galatasaray Galatasaraylılarındır. Burada maalesef bütün kurumlar Galatasaray yönetimine aitmiş, patron olmuşlar gibi bir his var. Bunu GS TV örneği verilebilir. Bugüne kadar adayların canlı yayına çıkmaması, mevcut yönetimdeki kişilerden aday olan kişilerin iletişim için GS TV’yi kullanmaya devam etmeleri bunun basit bir örneğidir. GS TV televizyonu Galatasaraylılarındır. Sizin orda hizmetkar olarak geldiğinizi, dönemsel olarak orda olduğunuzu ve üyelerin teveccühü ile orda bulunduğunuzu bilmeniz gerek."

Fatih Terim'in seçim malzemesi yapıldığını düşünüyor musunuz?

"Hoca zaten Galatasaraylı. Her ekibin futbol vizyonu var. Bu vizyon çerçevesinde en uygun teknik direktör adaylarını açıklamaları uygun olanıdır. Biz bunun açıkladık ve üzerine bir şey söylemedik. Ama başka bir isim telafuz eden aday da yok. Keşke herkes görüşünü açıkça söylese. En fazla gelir elde ettiğimiz ve en fazla gideri olan şubemizin geleceği için hangi teknik adamla çalışmak istediklerini keşke söyleseler. Olayı bunun dışına çıkarmamak lazım. Bu hem Fatih Terim’e hem de seçim sürecine saygısızlık olur."

ekran-resmi-2021-06-08-23-21-06.png

Galatasaray'da atılan imzaların hatalı olduğunu belirttiniz. Başkan seçilirseniz siz nasıl bir strateji uygulayacaksınız?

"Çok disiplinli ve strateji çerçevesinde yöneteceğiz Galatasaray’ı. Gündelik popülerite kaygılarıyla yönetmeyeceğiz. Uzun vadeli uygulama planıyla kulübü yöneteceğiz. Ben atılan imzaları eleştirmiştim. Tüzüğümüz gereği genel kurulumuza gelmesi gereken ve genel kurulumuzun onayı sonrası imzalanması gereken borç yapılandırması kararlarının genel kurula sorulmadan yapılması doğru değildi ve bu da oldu. Biz burada son derece şeffaf davranacağız ve üyelerimizin bu kulübün sahibi olduğunu unutmadan üyelerimizle her konuyu paylaşarak aksiyon alacağız. Doğrusu da budur. Bu dönemde buna aykırı davranışları sık sık gördük. Tüzük bizim için çok önemli. Galatasaray'ın hem markasını hem de tüzüğüne sahip çıkması gerekir. Biz de bunu yapacağız."

ekran-resmi-2021-06-08-23-21-15.png

TFF'nin Galatasaray'a haksızlık yaptığını söylediniz? Neydi bu sezon yapılan haksızlıklar?

Verilen cezalardaki orantısızlıklar. Galatasaray’da futbolcuların ve teknik heyetin söylemleri ve davranışlarından dolayı disipline sevk edildiği zamanlar oldu. Aynılarını başka takımlar yaparken onların sevk edilmemesi buna örnek. Diğer takımların sevkleri sonrasında verilen cezalar da Galatasaray'a verilen cezalara bakıldığında eşit değil.

TFF’den şikayet etmeyen kulüp kamadığına göre demek ki TFF başarısızdır. Hiç kimse memnun değil. TFF, kulüpler adına Türk futbolunu yönetmeliyken kulüplere rağmen Türk futbolunu yönetiyor.

TFF, keyfi bir yabancı kuralı kararı aldı'

En son örneği de yabancı kuralıdır. Keyfi bir yabancı kuralı kararı aldılar. Kulüplere danışmadılar. Kulüpler aynı fikirde değil. Geldiğimiz noktada kulüplere rağmen yönettikleri tescil olmuş oldu. Biz göreve geldiğimiz takdirde diğer kulüplerle birlikte TFF’nin değişmesi, sadece değişmesi değil ehliyet sahibi ve bağımsız TFF yönetimi oluşması için tüm gücümüzü kullacağız.

Futbol dışındaki diğer branşlarda Galatasaray'ı başarıya taşımakla ilgili projeleriniz var mı?

Hepsine detaylı şekilde çalıştık. Futbol dışı profesyonel şubelerle ve amatör şubelerle ilgili planlarımızı yaptık. Galatasaray’ın markasını taşıyan her spor dalının bir hedefi vardır ve bu hedefi sürekli kovalamalıdır. Tüm projelerimizi hazırladık ve hazırız.

ekran-resmi-2021-06-08-23-20-54.png

Her transfer sezonunda olduğu gibi Galatasaray taraftarı yıldız transfer bekliyor. Siz transfer çalışmalarında nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Transferde aksiyon planlarımız hazır. Teknik direktörle anlaştığımız anda hızlı bir aksiyon alacağız. Bu zamana kadar açıklanmadı ama TFF’nin belirleyeceği harcama limiti de önemli. Bu limit çerçevesinde yaptığımız hazırlıkları hayata geçireceğiz.

Aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Biz aday olmadan önce bir çözüm üretme çabası içerisindeydik. Tüm Galatasaray’ın ileri gelenleriyle, eski başkanlarla  2020 yazında görüşmeler yaptık. Burada birlikte ortak çözümler üreterek Galatasaray’ın bu zor döneminde  en iyi yönetim kurulu ve başkan adayıyla bu sıkıntılardan kurtulmak gerektiğini söyledik. Maalesef o dönemde çözüm iradesi ortaya çıkmadı. O gün çözüm iradesinin parçası olmayan ve bir fikri olmayan 2 kişi şu anda aday. Onların da aday olma hakkına saygı gösteriyorum. Bu çözüm oluşmayınca Galatasaray son anda kurulmuş yönetim kurullarıyla bu zor dönemi atlatamazdı. Eylül ayında çözüm iradesi olmadığı için aday olacağımızı bildirdik.

whatsapp-image-2021-06-08-at-17-17-44.jpeg

İletişim stratejiniz ve basınla ilişkilerinizde nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

"Galatasaray’a yakışan bir iletişim stratejisi oluşturacağız ve bunu uygulayacağız. Burada bizim görüşümüz yıldızların futbolcular ve teknik ekipten oluştuğudur. Yönetim kurulunun yıldız olmadığı, daha geri planda durduğu, sık görülmediği, gerçek yıldızların ön planda olduğu bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Görev bize verilirse yönetim kurulunun ekran karşısında çok az görüldüğü bir iletişim stratejisi göreceksiniz. Çok konuşmak değil doğru konuşmak iletişim hedefimiz olacak."

Diğer adaylarla bir birleşme süreci yaşandı mı?

"Birleşme konusunda camiadan arzu edenler oldu. Benim ve ekibimin birleşmeden anladığı Galatasaray’ın insan kaynağından en yetkin ekibi oluşturmak. Bazı kişilerin birleşmeden anladığı iktidar paylaşmak. O görüşle bizim aynı yolda yürümemiz mümkün değil. Artık bütün adaylar zaten ekiplerini kurdular. Bundan sonra ancak birleşme, seçilen adayın diğer adayların projelerini incelemesiyle olur."

 

Spor