'Futbolcuları dolandırma' davasında hapis cezası

Hugo Rodallega Martinez’in arasında bulunduğu 6 yabancı futbolcunun dolandırılması davasında karar çıktı. Mahkeme, sanık Değer Okşar'ın, "Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 2 yıl 6 aya kadar hapis ve 11 bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Diğer 4 sanığın ise beraatlerine karar verildi. Cezaya çarptırılan Değer Okşan halktv.com.tr'ye konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 18:05
'Futbolcuları dolandırma' davasında hapis cezası

İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz sanıklar Değer Okşar, Yalçın Fatih İlek, İskender Çam ve Hurşit Ünözkan ile avukatları hazır bulundu. Sanık Salih Bayraktar ise duruşmaya katılmadı. Şikayetçi futbolcular da duruşmaya katılmadı.

Mahkeme, sanık Değer Okşar'ın, "Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 2 yıl 6 aya kadar hapis ve 11 bin TL adli para cezasına çarptırıldı.


Şikayetçiler cezalandırılmalarını talep etti

Şikayetçi Hugo Rodellega'nın avukatları, suçun Değer Okşar yönünden oluştuğuna ilişkin mütalaaya katıldıklarını, ancak Yalçın Fatih İlek yönünden de oluştuğunu düşündüklerini belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep ettiklerini belirttiler.

"Davamı geri çekmedim"

2 yıl 6 ay cezaya çarptırılan Değer Okşar duruşmanın ardından halktv.com.tr'den Onur Durmuş'a konuştu.

İstinaf mahkemesine gideceklerini belirten Okşar, "Mahkemenin kararına saygı duymakla beraber biz haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Rodallega'ya açtığım alacak ve tazminat davasını geri çekmedim ve çekmeyi de düşünmüyorum.

Biz mahkemeye bir önceki duruşmanın ardından yeni ve çok önemli belgeler sunduk. Sanırım bu belgeleri biraz geç sunduk ve savcı bu belgelerle ilgilenmedi. Bu belgeler bizim haklı olduğumuzu ispatlayacak nitelikteydi aslında. Bundan sonraki süreçte İstinaf mahkemesinde bu belgeler sayesinde suçsuz olduğumuz anlaşılacaktır" dedi.

"Hiç kimseye zararım yokken 155 gün hapis yattım"

Sanık Yalçın Fatih İlek ise "Başımıza gelen bu olay, karşı taraf avukatları adliye önünde gazetecilere 'futbolcularımız dolandırıldı' diyerek açıklama yapmasıyla başladı. O dönem beni 238 kez aramış Hugo'nun tanımadığını inandırdılar. Müştekilere milyonlar kazandırdım. Bana olan borçlarını ödemedikleri için icra takibi başlatıyorum ve yargılanıyorum. İcra takibine bir itiraz da yok. Bunların yüzünden hapis yattım ve çıktım insanlara dolandırıcı olmadığımı anlatmaya çalışıyorum. Mesleki itibarım zedelendi. Alacaklarımı alamadım. Hiç kimseye zararım yokken 155 gün yattım. Suçsuzum masumum" diye konuştu. Diğer sanıklar da beraatlerini talep ettiler. Son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını ve beraatlerini talep ettiklerini söyledi.

Bir sanığa ceza diğerlerine beraat

Mahkeme heyeti, sanık Değer Okşar hakkında "Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 2 yıl 6 aya kadar hapis ve 11 bin TL adli para cezasına çarptırdı. Diğer sanıkların ise beraatine karar verildi.

"Futbolcular bana iftira attı"

"Nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs" suçundan 2 yıl 6 aya kadar hapis ve 11 bin TL adli para cezasına çarptırılan Değer Okşar daha önce de halktv.com.tr'ye konuşmuş ve futbolcuların kendisine iftira attığını söylemişti.

İşte Okşar'ın o açıklaması:

Okşar, "Dava devam ediyor. 1 Aralık'a gün verildi. Ben işlerim dolayısıyla son davaya katılamadım. Ben 15 sene spor yorumculuğu ve menajerlik yaptım ve benim dolandırıcık yapmayacağımı spor camiasında herkes bilir. Yabancı futbolcular menajerler sayesinde Türkiye'de milyon dolarlar kazanıyorlar ama menajerleri mağdur ediyorlar" dedi.