Futbol Maçında Mülteciler İçin 2 Dakikalık Oturma Eylemi

Yunanistan 1. Futbol Ligi’nde AEL Larissa ile Acharnaikos takımları arasında oynanan karşılaşma son derece çarpıcı bir eyleme sahne oldu.Hakemin başlama düdüğünün hemen ardından iki takımın futbolcuları oldukları yere çökerek...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Futbol Maçında Mülteciler İçin 2 Dakikalık Oturma Eylemi

Yunanistan 1. Futbol Ligi’nde AEL Larissa ile Acharnaikos takımları arasında oynanan karşılaşma son derece çarpıcı bir eyleme sahne oldu.

Hakemin başlama düdüğünün hemen ardından iki takımın futbolcuları oldukları yere çökerek 2 dakika süreyle öylece kaldı. Eylemin ardından tekrar başlayan maçı ev sahibi takım 2-0 kazandı.

TÜRKİYE VE AB'YE SUÇLAMA

Reuters'ın haberine göre, oturma eyleminden önce stadyum içinde yapılan anonsta, "AEL yönetimi, antrenörler ve oyuncular; AB ve Türkiye'nin acımasız ilgisizliği yüzünden her gün Ege'de ölmeye devam eden yüzlerce çocuğun anısına, maç başladıktan hemen sonra 2 dakikalık saygı duruşunda bulunacak" denildi.

Anonsta, Ege'de işlendiği iddia edilen "çirkin suçlara karşı duyarsız kaldığı görülen tüm yetkililer" harekete geçmeye çağrıldı.

AB, YUNANİSTAN'I ELEŞTİRMİŞTİ

Yunanistan da uzun süredir göçmen akını konusunda üzerine düşeni yapmamakla eleştiriliyor. Hatta Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz günlerde hazırlanan bir değerlendirme raporu Yunanistan’ın sınır kontrolü konusundaki yükümlülüklerini ciddi şekilde ihmal ettiğini ortaya koymuştu.