Fenerbahçe Yeni Anayasası Hazırlandı!

Fenerbahçe Yeni Anayasası Hazırlandı!
Akademisyen ve uzmanlardan da görüş alınarak hazırlanan Fenerbahçe Anayasası’nda, gençlerin profesyonel olana kadar futboldan sosyal hayata kadar nasıl yaşamaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği tek tek yazıldı, ailelerle...

Akademisyen ve uzmanlardan da görüş alınarak hazırlanan Fenerbahçe Anayasası’nda, gençlerin profesyonel olana kadar futboldan sosyal hayata kadar nasıl yaşamaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği tek tek yazıldı, ailelerle de bağlantıya geçilerek bu süreçteki sorumlulukları anlatıldı.

Fenerbahçe bünyesinde yer alacak 8­19 yaş arasındaki futbolcuların uyması gereken kuralları barındıran “Fenerbahçe Anayasası” hazırlandı. Üst yapı kadar altyapıya da büyük önem veren sarı­lacivertli kulüpte, 3 Temmuz Akademisi ile başlayan tesisleşme hamlesinin altı adım adım dolduruluyor. Fenerbahçe’nin geleceğinin kendi yetiştireceği gençlerde olacağını tespit eden yönetim bu konuda ciddi adımlar attı.

Fenerbahçe’nin geleceğinin kendi yetiştireceği gençlerde olacağını tespit eden yönetim bu konuda ciddi adımlar attı. Tesislerin yanısıra uyulması gereken sözlü kurallar geliştirilerek yazılı hale getirildi. Akademisyen ve uzmanlardan da görüş alınarak oluşturulan Anayasa’da Fenerbahçe sporcusunun, profesyonel olana dek sosyal hayatından futbol hayatına kadar uyması gerekenler tek tek yazıldı.

NELER VAR

Anayasada kılık kıyafet, konuşma tarzı, yeme içme adabı, eğitim durumu, tesiste kalanların uyması gerekenler başta olmak üzere birçok önemli konuyla ilgili kurallar bulunuyor.

Mesela terlikle yemeğe inmemek, geliri oranında harcama yapmak gibi. Lüks harcama ve tüketim yasak. Hatta son dönemde kullanılan pahalı cep telefonları da bunlara dahil.

Fenerbahçe böylelikle kendi kodlarını oluşturuyor.

7­8 yaşında kulübe giren bir sporcunun 18­19 yaşına kadar tüm gelişimi kulüp kontrolünde olacak. Bu kültürü alan isimler sporcu olmanın dışında kulübün profesyonel yapısında da kullanılabilecek.

Tribünde bağırmayın

Bir diğer önemli husus ise çocuklarının maçlarını izlemeye gelen ailelerin tepkileri. Burada bazen istenmeyen olaylar yaşanıyor ve bu durum takıma yansıyor.

Yapılan bir hatada başka bir sporcunun ailesinin gösterdiği tepki ya da kullandığı bir söz gerginliği beraberinde getiriyor. Ya da ailelerin kendi çocuklarını motive etmek için tribünden bağırmaları da ters etki yapıyor. Bu sebeple tribünde maç izleyecek aileler içinde belli kurallar getirildi.