Ersan 7 Milyon Euro, Burak 8 Milyon Euro! Peki Neden?

Burak Yılmaz'ın Çin takımı Beijing Guoan'a transferi sonrası, sosyal medyada tartışma başladı; Ersan Gülüm 7 milyon Euro'ya giderken, Burak neden 8 milyon Euro? İşte nedeni...Galatasaray'dan sürpriz şekilde ayrılan ve Çin takımı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ersan 7 Milyon Euro, Burak 8 Milyon Euro! Peki Neden?

Burak Yılmaz'ın Çin takımı Beijing Guoan'a transferi sonrası, sosyal medyada tartışma başladı; Ersan Gülüm 7 milyon Euro'ya giderken, Burak neden 8 milyon Euro? İşte nedeni...

Galatasaray'dan sürpriz şekilde ayrılan ve Çin takımı Beijing Guoan'a transfer olan Burak Yılmaz'ın ayrılığı büyük tartışma konusu oldu. Bir grup, golcü oyuncunun ayrılmasına onay verirken, bir kısım karşı çıktı.

Ersan daha cazip isim

Karşı çıkanlardan büyük bir kesim ise 8 milyon Euro'luk bonservis bedelini az buldu. Beşiktaş'ın savunma oyuncusu Ersan Gülüm'ün 7 milyon Euro'luk bonservis bedeli ile transfer olmasının ardından Burak için belirlenen bonservis ücretinin az olduğu savunuldu.

Bunun nedeni ise Ersan Gülüm'ün, Çin kulüpleri için daha cazip bir isim olması. Zira Çin'de kulüplerin kadrosunda bulundurabileceği yabancı oyuncu sayısı 5 (4+1) ile sınırlı.

Statüyü deliyorlar

Bu 5 yabancıdan birinin ise  'Asya Futbol Federasyonları'na üye ülkelerden birinin vatandaşı olması lazım. Ersan Gülüm Avustralya pasaportuna da sahip olduğu için 4 yabancının dışında 5. oyuncu olarak kadroda yer alabilecek.

Burak Yılmaz ise sadece Türk pasaportuna sahip olmasından dolayı yabancı statüsünde oynayabilecek. Bu nedenle Çin kulüpleri, Burak Yılmaz'a bedel biçerken rakamları da çok da yükseltmedi.

Yüzde 25'i Trabzon'a

Merak edilen bir diğer soru ise Burak'ın bir önceki kulübü olan Trabzonspor'un, bu satıştan pay alıp almayacağı. O sorunun cevabı da Burak'ın Galatasaray'a transferi sırasında yapılan KAP açıklamasında mevcut.

İşte Trabzonspor'un o dönem KAP'a yaptığı açıklama:

"Burak Yılmaz kulübümüz ile arasındaki 25.07.2011 tarihli sözleşmenin 6-D maddesini, Galatasaray Kulübü aracılığıyla kullanarak, serbest kalma yoluna gitmiştir. KDV hariç 5.000.000.-EUR peşin ödeme ve futbolcunun bir sonraki transferinden KDV hariç %25 pay verme şartlarının, Galatasaray Kulübü tarafından tamamlanması dolayısı ile futbolcu Burak Yılmaz ile kulübümüz arasındaki 25.07.2011 tarihli profesyonel futbolcu sözleşmesi karşılıklı olarak feshedilmiştir.

Fanatik