Galatasaray Başkan Yardımcısı ile AKP'li TFF yöneticisi tartıştı

TFF Genel Kurulu'nda, TFF Disiplin ve Tahkim kurullarının tarafsızlığı hakkında verilen önergede Galatasaray başkan yardımcısı ile AKP'li TFF yöneticisi arasında gerginlik yaşandı.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Eylül 2021 16:54

 

ONUR DURMUŞ

Ankara'da düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Kurulu sona erdi. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve yönetim kurulu ibra edildi. Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun yapısının değiştirilerek, seçimle göreve gelmesine ilişkin önerge oy birliği ile kabul edildi.

Genel kurula,  TFF Disiplin ve Tahkim Kurulları'nın tarafsızlığı hakkında verilen önerge üzerine yaşanan gerginlik damga vurdu.  Birçok kamu görevlisinin TFF kurullarında yetkili olması üzerine uzun süredir devam eden tartışma, Rezzan Epözdemir'in eleştirileriyle tekrar tırmandı.

AİHM kararlarına vurgu yaptı

Epözdemir, gündemin son maddesi için söz alarak federasyon hukuk kurullarının adil olmadığını, atanmış kurulların tarafsız yargılama yapamayacağını belirterek, AİHM kararlarını vurgu yaptı.  Bunun üzerine TFF başkanvekili Mehmet Baykan Epözdemir'in sözünü kesti. 

ekran-resmi-2021-07-29-14-39-41.png

Epözdemir ısrar ederek tekrar söz aldı ve şunları söyledi:  "Divan Kurulu bizim nasıl konuşacağımızı belirleyemez, tüzük ve usül açık. Biz eleştirilerimizi nezaketli bir şekilde yaparız. Siz de cevabınızı verirsiniz” 

Epözdemir'in kurulların tarafsızlığını zedelediğini söylerken kastettiği isimler iktidara yakın devlet bürokrasiden gelen TFF yöneticileriydi. Bu profile en çok uyan isimlerden biri de Mehmet Baykan'dı.  

 

ekran-resmi-2021-07-29-12-32-23.png

Mehmet Baykan, TFF görevinin yanı sıra halen Gençlik ve Spor Bakanlığı / Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevini sürdürmekte. 

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunda çeşitli dönemlerde görevler üstlenen Baykan, 2004-2015 yılları arasında sırasıyla Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde Amatör ve Profesyonel Kurul Başkanlıklarının yanı sıra Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 1 Haziran 2019 tarihinden beri Nihat Özdemir yönetiminde Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir. TFF’de yönetim ve üyeler değişse de Mehmet Baykan ismi TFF’de her dönem koltuğunu koruyor.

AKP'den milletvekili aday adayı olmuştu

7 Haziran seçimlerinde Spor Genel Müdürü ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet Baykan, milletvekili aday adayı olmuş ve bu sebeple görevinden istifa etti

Şevki Bostan ve İlyas İleri gibi bakan danışmanı olup aynı zamanda AKP teşkilatlarında aktif çalışan kişilerin TFF yönetiminde yer almaları gündem olmuştu ve halktv.com.tr detayları ortaya çıkarmıştı.

'Devletin TFF'deki temsilcisi'

Spor Hukukçusu Mert Yaşar da Mehmet Baykan'ın TFF Genel Kurulu'ndaki açıklamalarının ardından Baykan'ı eleştiren bir açıklamada bulundu. Baykan'ın devletin TFF'deki temsilcisi olduğunu söyleyen Yaşar şu açıklamada bulundu:

ekran-resmi-2021-07-29-14-05-23.png

ekran-resmi-2021-07-29-14-45-12.png

 

Spor