Ahmet Çakar'a Hapis Cezası Şoku

Ahmet Çakar'a Hapis Cezası Şoku
Lig TV'deki Maraton programının yapımcısı Şansal Büyüka'nın, 'hakaret etti' iddiasıyla yaptığı suç duyurusu savcılık tarafından kabul edildi.Çakar'ın 6 aydan 52.5 aya kadar hapis cezası isteniyor. Daha önceden ertelenmiş...

Lig TV'deki Maraton programının yapımcısı Şansal Büyüka'nın, 'hakaret etti' iddiasıyla yaptığı suç duyurusu savcılık tarafından kabul edildi.

Çakar'ın 6 aydan 52.5 aya kadar hapis cezası isteniyor. Daha önceden ertelenmiş cezası bulunan ünlü yorumcunun hapse girmesi söz konusu...

Türk spor medyasının renkli isimlerinden Ahmet Çakar'a savcılıktan çifte şok geldi... Maraton programının yapımcısı Şansal Büyüka'nın, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla savcılığa yaptığı suç duyurusunun ardından Cumhuriyet Savcısı Emin Aydinç incelemesini tamamlayarak Çakar'la ilgili iddianameyi hazırladı.

Savcı Aydinç, şüphelinin alenen zincirleme hakaret suçunu işlediği kanaatine vararak TCK'nın 125/2-4,43/1 ve 53. maddeleri uyarınca Çakar için 6 aydan 52.5 aya kadar hapis cezası istedi.

İKİ AYRI SUÇTAN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Şansal Büyüka'nın avukatı Rezan Epözdemir tarafından yapılan suç duyurusunu yerinde bulan savcılığın, Çakar'la ilgili TCK 125/2-4'ün yanı sıra ayırma kararı vererek ayrıca 6222 sayılı kanuna göre de işlem yapmasını talep etmesi dikkat çekti.

52.5 aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede Çakar'ın kullandığı 'kucağa almak' biçimindeki sözünün başlı başına hakaret suçunu oluşturmasının altı çizilerek şu ifadeler kullanıldı:

"ŞEREF VE HAYSİYETİ RENCİDE EDİCİ İFADELER..."

"... şüpheli yorumcu tarafından programda kullanılan ve yukarıda bir kısmı zikredilen ifadelerin eleştiri boyutunu aşarak, kişiyi küçültücü, şeref ve haysiyetini rencide edici mahiyette olduğu, açıklamaların bir bütün halinde de müştekiyi küçük düşürücü bir uslupla ifade edildiği anlaşılmıştır. Benzer şekilde twitter mesajlarınında programda açıklanan görüşler doğrultusunda yazılmış olduğu belirlenmiştir.

"KUCAĞA ALMAK SÖZÜ BİR HAKARET"

Yukarıda gösterilen ve şüpheli tarafından sarf edilen sözlerin eleştiri mahiyetinde olduğu zaman zaman yine şüpheli tarafından ifade edilmiş ise de programdaki 'kucağa almak' biçimindeki sözün başlı başına hakaret suçunu oluşturması yanında esasen programın genelinde müştekiye yönelik sarf edilen sözlerin ve programdan iki gün sonra şüpheli tarafından müşteki hakkında yazılan mesajların bir bütün olarak 'aleen zincirleme hakaret' suçunu oluşturmakta olduğu kanaatine varılmıştır. Açıklanan bu gerekçeler ışığında isnat edilen suçtan ötürü şüphelinin yargılanmasının yapılarak, eylemine uyan TCK'nun 125/2-4, 43/1 ve 53. maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi. Kamu adına iddia ve talep olunur' ifadelerine yer verildi.

ÇAKAR SUÇLAMALARI REDDETTİ

Büyüka'nın vekili avukat Rezan Epözdemir'in şikayeti üzerine başsavcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında savunması alınan Ahmet Çakar ise, Büyüka'ya yönelik sözlerinin sadece eleştiri kapsamında olduğunu belirterek suçlamaları reddetti.

Savcılık hazırladığı iddianamede Çakar'ın alınan savunmasıylailgili olarak 'Şüphelinin 'kucağa almış' olarak programda sarfettiği sözleri diğer yorumcular için söylediğini müştekinin bu kişileri hegomanyasına almış olduğunu anlatmak için bunu kullandığını bu ifadeyi fiziki anlamda değil, eleştiri anlamında sarf ettiğini tweet mesajlarını da hakaret kastıyla yazmadığını yalnızca eleştiri maksadıyla yazdığını belirterek suçlamaları reddedmiştir' ifadelerine yer verdi.

Savcılığın açtığı çifte dava ve Ahmet Çakar'ın bu konuda ertelenmiş cezasının bulunması ünlü spor yorumcusunu ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmış oldu.

Sporx