Somalı işçiler İzmir’de: Bu enkazda bile zorlanıyorsun, biz yerin altında çalıştık

Somalı işçiler İzmir’de: Bu enkazda bile zorlanıyorsun, biz yerin altında çalıştık

Eylemlerine ara verip İzmir'de enkaz aramalarına aktılan madenciler: "Bu enkazda bile zorlanıyorsun. Biz yerin altında çalıştık."

Maaşlarını alamayan Somalı işçiler dün depremin vurduğu İzmir’e gitti. İzmir Belediyesi itfaiyesi ile koordineli çalışan Somalı işçiler, eylemlerine ara vererek bu sabah saatlerine kadar enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştı. BBC  Türkçe’ye konuşan Emekli maden işçisi Hasan Eren, “Bu enkazda bile zorlanıyorsun. Biz bin metre yerin altında çalıştık. Alım terimizi istiyoruz.” dedi.

"Biz bin metre yerin altında çalıştık"


Emekli maden işçisi Hasan Eren, "Biz tazminatlarımızı alamadık. Oun için direniyorduk.Aniden bu olay gelişince atar, topar dün 7-8 gibi buraya geldik. Sabaha kadar devam ettik. Halen de devam ediyoruz. Biz de alın terimizi almak istiyoruz. 7 yıl geçti üzerinden. Bu kadar acı yaşanan ülkede bizi mağdur etmeyin. Bu enkazda bile zorlanıyorsun. Biz bin metre yerin altında çalıştık." diye konuştu.

"Dileğimiz can kayıplarının artmaması"

Maden işçisi ali Faik İnter ise şu ifadeleri kullandı: "Buraya geldiğimizde İzmir itfaiyesi ile koordine çalıştık.Değişimli çalışıyoruz. Çalışmamız 3 buçuk 4’e kadar devam ettik. Biraz uyuduk. Dileğimiz can kayıplarının artmaması."