SETA'nın itiraf gibi raporu kaldırıldı: ÖSO saflarında çocuklar savaşıyor

SETA'nın itiraf gibi raporu kaldırıldı: ÖSO saflarında çocuklar savaşıyor

SETA'nın yayımladığı ÖSO milislerine dönük çalışmanın raporu internet sayfasından kaldırıldı. Raporda, TSK'nin desteklediği ÖSO saflarında çocukların da savaştığı ortaya konulmuştu.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir rapor yayımladı. SETA raporunda, eski adıyla Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), yeni adıyla Suriye Milli Ordusu (SMO) olan gruba ilişkin bilgiler yer alıyordu. Raporda dikkat çeken unsurlardan biri ise ÖSO’cuların yaşlarına ilişkin yapılan anket çalışması oldu. Buna göre ÖSO’da ‘çocuk savaşçıların’ olduğu ortaya konuldu.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, rapora önsöz yazdı. Önsözde raporun amacının Türkiye kamuoyunda SMO’yu ve askerlerini tanıtmak olduğu ifade edildi.

TSK'yle ortak operasyon düzenlediler

Çalışma TSK’nin düzenlediği Barış Pınarı, Fırat Kalkanı gibi harekatlarda Türkiye ile birlikte hareket eden, ölen savaşçılarına 'şehit' denilen ÖSO’nun ilk üç kolordusu bünyesinde bulunan 1551 milis ile 11-18 Aralık 2019 tarihleri arasından internet üzerinden yapılan anket verileriyle hazırlandı.

En az yüzde 4'ü 18 yaşından küçükken katıldı

Rapordaki en çarpıcı kısım ise ‘çocuk savaşçılar’ oldu. Daha önce Birleşmiş Milletler raporlarına da yansıyan ÖSO saflarında çocukların savaştığı olgusu, bu raporla da ortaya konulmuş oldu. Anketi yanıtlayan ÖSO’cuların yüzde 7,85’inin 18 ile 20 yaş aralığında olduğu belirtildi. Buna karşın 2 ve daha az yıldır savaştığını beyan edenlerin oranı ise yüzde 3,66’da kaldı. Veriler ışığında ÖSO milislerinin en az yüzde 4’ünün 18 yaşından küçükken savaşmaya başladığı ortaya çıkıyor.

Rapor ‘editoryal tasarruf’ denilerek kaldırıldı

SETA, raporu internet sayfalarından kaldırdı. Yetkililer gerekçe olarak “editoryal tasarruf” derken başka bir açıklamada bulunmadı.

Ne var ki rapora Google’ın önbellek görünümü üzerinden ulaşılabiliyor.

RAPORU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN