Tunceli Belediyesi'nde LGBTi bireyler Onur Haftası'nda idari izinli sayılacak

Tunceli Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle birlikte kadın çalışanlara her ayın belli bir günü regl, menopoz izni hakkı verilirken, LGBTi bireyler de 'Onur Yürüyüşleri'nde idari izinli sayılacak.

Tunceli Velediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında, toplu sözleşme imzalandı.  İmzalanan sözleşmeyle, belediyede 63 kadrolu çalışana yüzde 20 zam yapıldı. Yapılan zammın dışında, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir gün, her ayın belli bir günü regl izni ve LGBTi bireylere de Onur Yürüyüşü'nde bir gün izin verilecek.

Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Biz de regl, menopoz, Onur Haftası, 8 Mart gibi, kadınların eşit temsiliyetiyle ilgili, kesin protokol kararlarımız söz konusu. Sosyal açıdan da yemek ve kira yardımında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir çalışmamız oldu. Bakış açınız, işçilerin ve onların sendikasıyla ilişkileriniz iyi olursa, güzel bir çalışma yürütebilirsiniz. Burada sendikadaki arkadaşların bizimle diyalogu çok iyi. Gerçekten birbirimizi anladık. Bir önceki dönem yüzde 13 zam verdik, bu dönem de yüzde 20 oranında zam verdik. Gönül isterdi ki, bütçemiz daha iyi olsun ve işçimize hak ettiğini çok daha fazlasını verelim. İşçiler ve memurlar sınırın hep altında kalıyor. Ama yaptığımız zamlarla, bazı işçilerimiz 8 bin TL'nin üstünde, bazıları da 8 bin TL'ye çok yakın maaş alacak. Tüm işçilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

"Çok iyi bir rakam"

DİSK Genel İş Tunceli Temsilcisi Şükran Yılmaz Koç ise, belediye ile imzalanan toplu sözleşmede, kadınlara yönelik maddelerin yer almasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Koç, "Kadınlara, kendilerinin belirleyeceği bir günde regl izni, menopoz izni, 25 Kasım ve 8 Mart'ta idari izin verilecek. Onur Haftası'nda da LGBT kimliğini sağlayan kişiler, idari izinli sayılacak. Yapılan sözleşmeyle işçilere yapılan zam, günümüz ekonomisinde çok iyi bir rakam. Belediye başkanımıza teşekkür ederiz" dedi. 

Gündem Haberleri

Bolu'da erotik shop mühürlendi: Burası Bolu...
Akşam akşam domuzlarla muhabbet: Birader ne var ne yok
Ünlü sunucu hakkında cinsel taciz iddiası
Polisten kaçan mülteci, taksinin çarpmasıyla öldü
Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım, başbakanlığa adayım