Reuters’tan AB’nin Türkiye yaptırımlarıyla ilgili flaş gelişme

Reuters’tan AB’nin Türkiye yaptırımlarıyla ilgili flaş gelişme

Türkiye'ye yaptırımların görüşüleceği Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde hazırlanan taslak metinde, Türkiye'de kişilere yönelik yeni yaptırımlar üzerinde anlaşma sağlanırken, yaptırımlarla ilgili daha sert adımların Mart ayına erteleneceği görüldü.

Reuters'ın paylaştığı taslak metin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri üzerine AB'nin görüştüğü yaptırımlar konusunda varılan anlaşmayı gösterdi. Metne göre, Avrupa liderleri kişilere yönelik yaptırımlarla ilgili anlaşma sağlanırken, yaptırımlarla ilgili daha fazla ve sert adım atılması için Mart ayının beklenmesine karar verildi. 

Ayrıca liderler, AB yetkililerinden “Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki izinsiz sondaj faaliyetleri göz önüne alarak … listelere ekler yapmalarını” isteyecek.

Erdoğan: “Türkiye’yi çok da ırgalamaz”

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye'ye bir yaptırım çıkarsa tavrınız ne olur. Zirve öncesi liderlere bir çağrınız olur mu?" sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Şöyle yanıt vermişti:  "Türkiye'ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı, Türkiye'yi çok fazla da ırgalamaz. Biz, resmi olarak 1963'ten bu yana AB bize zaten sürekli yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bugüne hep sabrettik. Hala da sabrediyoruz."