Güven Gürkan Öztan, Medya Mahallesi programında Erdoğan'ın ABD ziyaretini konuştu

Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesinin konuğu BirGün yazarı Güven Gürkan Öztan'dı. Öztan, Erdoğan'ın ABD ziyaretinden başlayıp birçok noktaya değindi. 

DIŞ POLİTİKA GELENEĞİ ÇÖKTÜ

Güven Gürkan Öztan :

Saray'a Dışişlerinden eleştirel bunu yanlış yapıyorsunuz diyecek bir büroktanın kalmadığı bir ülkedeyiz. 
Türkiye'nin aslında 1923'ten itibaren kurulmuş olan dış politika geleneğini yok ettiler.Bu çok ağır bir şey.
Muhattap bulmak konusunda da Türkiye'nin ABD'de kapısını çalacak kimsesi kalmadı. Türkiye dostu olarak bilinen senatörler var,o senatörlerin sayısı giderek azaldı. Onlar dışından bağlantı kurabilecekleri insan kalmadı. 
Kala kala Trump ile  görüşmeye kaldı işler.Bu aslında bir başarı değil , zaaf ve acizlik öyküsü. 
Bundan medet ummak, Türkiye Dış politikası geleneğini hiç olmadığı kadar çöküşünün hikayesi. 

Trump bir mektup yazdı , o mektup Türkiye tarihinde görülmüş en ağır mektuptu. 

Kıbrıs krizinde Türkiye, hem Kıbrıs harekatı sonrası gerçekleşen Amerika ambargosu sırasında o sınırlayıcı politikalara kendi gücü yettiğince dik durdu ve cevap verdi.Amerika üslerinin kapatılması , askerlerin Türkiye'den çıkarılmasına kadar uzayan bir şey. Bugün Türkiye eleştiriyi geçmiş , siyasi kabalığa cevap verememiş durumda.
Muhalefetin gitme çağrısına kulak tıkayan bir Cumhurbaşkanı var çünkü başka kanal kalmadı.


MASADA ÖNE ÇIKACAK BAŞLIK NE OLACAK?

Güven Gürkan Öztan: Türkiye'nin son bir yılda Amerika ile karşı karşıya geldiği krizleri bir yana koyarsak bunların somutlanmış meselesi S-400'tür, bugün de gündemdeki ağırlık madde budur.

Ayşenur Arslan : Trumptan bir mektup daha gitti Erdoğan'a bu mektupta 3 şart öne sürüldüğü iddia ediliyordu.
Bunların başında da S-400lerin aktive edilmemesi sonrasında da aktive edilip edilmeyeceğinin zaman zaman denetlenmesi meselesi vardı. 

ERDOĞAN, TRUMP'A NE VERMEYE HAZIR?  

Erdoğan, S-400 meselesine kesin beyanatlar verdi. Başka bir ülkeye götürülmesi durumunda Erdoğan için büyük bir zaafa yol açar.Zaten şu anda aktive edilecek durumda değil S-400'ler. Aktive de edilmeyecek büyük ihtimalle. 
Trump yönetimi daha başka şeyler istiyor Türkiye'den.Rusya ve İran'la olan ilişkileri gevşetme daha doğrusu mesafelendirme.Yine çok önemli meselelerden biri Suudi Arabistan'la ve Mısır'la olan kavgasını ötelemesini, ilişkiler bir şekilde diplomatik yola getirmesi şartı.Dış politika da çok daha büyük ödünler isteyecek.