Prof. Dr. Pınar Saip:  Alınan önlemler yetersiz

Prof. Dr. Pınar Saip: Alınan önlemler yetersiz

Pınar Saip "COVID-19 çalışan kesim hastalığı haline gelmiş durumda" dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Halk TV’de Eylül Han Tezel’in programına konuk oldu.

Prof. Dr. Saip, “Kısıtlamalar yeterli mi, sağlık çalışanlarını da koruyabilecek mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yetersiz. Bizim beklentimiz çok daha sıkı tedbirlerin alınmasıydı. Eylül’ün ortasından beri dile getiriyoruz salgının çığırından çıktığını. En azından sesimiz duyuldu diyelim. Şeffaf verilerin paylaşılması açısından hem kısıtlamaların dikkate alınması bakımından. Toplum ve yetkililer salgın yokmuşçasına süreci yönetiyorlardı, aslında yönetemiyorlardı. Bu nedenle vakalar olağanüstü derecede arttı. Sağlık sistemimiz tıkanma noktasında. Çünkü ne kadar oda açarsanız hastane yaparsanız yapın bunlara bakacak insan gücüne ihtiyaç var. Bunların nitelikli, eğitimli ve dinlenmiş olması gerekiyor.  Yatak sayıları ve makinaların alınması önemli değil hastanelerin tıkandığını söyleyebiliriz. İnsan gücü açısında da tıkanmıştır. Sağlık çalışanları çok yorgun ve tükenmiş vaziyettedir.

“COVID olmayan hastaların durumu da sıkıntılı. Onların elzem olmayan ameliyatları kontrolleri ertelenmekte. Bunlar COVID dışı önlemi de artırıyor. Günlük ölüm sayımız çok yüksek. Neredeyse Avrupa’nın 1.’siyiz, dünyada 3.’yüz. Günlük vaka sayısında test negatif olan hasta sayıları yok. COVID olduğundan emin olduğumuz ama testle kanıtlayamadığımız vakalar bu sayının içinde değil.

“Hafta sonu evdeyiz, akşam evdeyiz. AVM’ler çalışmaya devam edecek. İbadet yerleri açık kalacak. Okullar kapalı eğitim kapalı ama ibadet açık. Haritalar da gösteriyor, COVID-19 çalışan kesim hastalığı haline gelmiş durumda. Mecbur olanlar işe gidecekler.  İşe gidenler evlerine virüsü taşıyacaklar. Evleri de yeteri kadar geniş olmayan, havalanmayan, koşulları iyi olmayan alt gelir grubunun çok daha fazla hastalanıp öleceğini görebiliriz. Çalışanlar için herhangi bir çözüm getirilmiş değil. Yüksek hasta vaka sayıları ile Avrupa’nın bir çok kentinde ve dünyada sosyal devlet anlayışı ile insanlara gerekli destekler verilerek bizim en azından 2 hafta, ideali 3 hafta boyunca kapanmayı öneriyorduk. Yine de her önlem bizim için anlamlıdır. Bu ölüm sayıları ve günlük 30 bin vaka rakamları ile çözüm için yetersiz."

Gündem