Prof. Dr. Esin Şenol: Virüs inanılmaz bir bulaşma hızı kazandı

Türkiye'de koronavirüs salgını yeniden pik yaptı. Prof. Dr. Şenol, "Biz önlem almada geç kaldık." diye konuştu.

Türkiye, koronavirüs salgınında ciddi bir yükselişle karşı karşıya. Resmi sayılara göre hasta sayıları hızla artış kaydediyor. 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na katıldı. Şenol, salgında gelinen son durumu ve alınması gereken önlemleri değerlendirdi.

Şenol'un sözleri şu şekilde:

İstanbul'un toplam vakaların yüzde 40'ını oluşturmasından daha ciddi sorunumuz var. Artık resmi bildirilen olguların ikiye katlandığını görüyoruz.  Ağır vakalardaki durum bile on günde bir iki katına çıkmaya başladı. Bu virüsün inanılmaz bir bulaşma hızı kazandığı anlamına geliyor. Bu Çin'in salgının başlarındaki durumuyla aynı. Çok hız kazanmış bir salgın izliyoruz. Elbette sırayla büyükşehirler merkez olacak. Önlemleri erken alırsanız daha kısıtlı, tedrici alabilirsiniz. Biz önlem almada geç kaldık. Çok kapsamlı bir önlem gerekiyor artık. Ciddi kısıtlamalar gerekiyor. Burada bir tam kapatmayı kast etmiyorum. Başarılı modeller belli, yeni bir şey denemeye gerek yok. Nereyi kapatıp, nereyi açacağımızı iyi gözlemeliyiz. Ama hiçbir şey yapılmaması kabul edilemez.