Özkan Rona'ya yapılan saldırının davası görüldü

Özkan Rona'ya yapılan saldırının davası görüldü

Özkan Rona 2019 yılında Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan bir ilkokuldaki öğrencilere Ülkü Ocakları amblemli kitapların dağıtılmasına tepki gösterdiği için ülkücü bir grubun saldırısına uğramıştı. Rona'ya yapılan saldırının davası görüldü.

Yıldırım ilçesinde bulunan Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu’ndaki öğrencilere Ülkü Ocakları’nın yayınladığı kitapların dağıtılması üzerine duruma tepki gösteren eski Bursa Eğitim-İş Şube Başkanı Özkan Rona, ülkücülerin saldırısına uğramıştı. Olay sonrası darp raporu alan Rona, saldırganlardan şikayetçi olmuştu. Davanın ilk duruşmasına sanıklar gelmedi, duruşmayı avukatlar takip etti. 

Duruşma sonrası açıklama yapan Özkan Rona, “Bugün davaya katılmayan ve avukatları aracılığıyla davayı takip eden saldırganlar, savunmalarında herhangi bir siyasi yapıyla bağlarının olmadıklarını öne sürdüler. Yaptıkları eylemin arkasında duramayacak kadar korkakça bir tavırdır bu. Ancak biz avukatlarımız aracılığıyla, saldırganların Ülkü Ocakları’na bağlı birimlerde resmi görevlerde bulunmalarına dair delillerimizi sunduk. Saldırganların bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı çıkartıldı. Biz, sokaklarda birilerinin emirleriyle mafyacılık oynayan çocuklarla hesaplaşmıyoruz. Amacımız emri verenlerin yargı önünde hesap vermesidir.” dedi.

Konuya dair basın açıklaması yapan Bursa Eğitim-İş Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bizler bu alçakça saldırıları yakın tarihimizden biliyoruz. Türkiye’de ne zaman aydınlar, gazeteciler, düşünürler hakikatin peşinden koşsa, ülkedeki karanlık eller bu ve benzeri çetelerin ellerine silah vererek tetikçilik yaptırmıştır. Onlar istediler ki biz susalım, çocuklarımız kendileri gibi birer tetikçiye dönüşsün. Ama yağma yok. Biz cumhuriyetin öğretmenleri olarak, ne pahasına olursa olsun, bu ülkenin çocuklarının çağdaş düşünceyle, bilimsel eğitimle geleceğe hazırlanması için mücadele edeceğiz.” dedi.

Dava, 24 Nisan 2020 tarihine ertelendi.

Gündem