Oğuz Demir: Vatandaşın geliri düştüğü için pahalılığı daha fazla hissediyor

Oğuz Demir: Vatandaşın geliri düştüğü için pahalılığı daha fazla hissediyor

Ekonomist Oğuz Demir, TÜİK verilerindeki çelişkilere dikkat çekti. Demir, vatandaşın fiyat artışlarını gelirindeki düşüşün de etkisiyle daha ağır hissettiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik istatistikleri açıkladı. TÜİK'in açıkladığı yeni veriler de ekonomistler tarafından şüpheyle karşılandı. Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'nda TÜİK verilerini değerlendirdi. Demir, TÜİK verilerinde üretici fiyatlarında yaşanan artışın tüketici fiyatlarına yansımamasına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Bizim bu enflasyon rakamlarından anladığımız sokaktaki pahalılığın TÜİK verilerine yansımadığı oluyor. Üretici fiyatları artarken, TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları artmıyor gibi görünüyor. Yılbaşından bu yana mal üreten firmaların maliyeti yüzde 13 buçuk artmış. Hizmet üretimindeki artış yüzde 16.9 artmış. Gıda ürünlerindeki artış ise yüzde 9. Fakat TÜİK'e göre bu artış tüketici fiyatlarına yansımıyor. 

TÜİK'e göre yılbaşından bu yana fiyatlar sadece yüzde 8 artmış. Siz eğer yılbaşında 100 liraya yaptığınız bir alışverişi bugün 108 liraya yapabiliyorsanız, TÜİK haklı demektir. Ama biz biliyoruz ki, vatandaş 130-140 liraya yapabiliyor aynı alışverişi. Vatandaşın ortalama geliri de düştüğü için pahalılığı daha fazla hissediyor."