Müslüman feministler: Erkekler Allah adına kadınları sömürmenin yolunu iki kat sağlamlaştırıyorlar

Müslüman feministler: Erkekler Allah adına kadınları sömürmenin yolunu iki kat sağlamlaştırıyorlar

Müslüman cemaat içinde kadının sürdürmeye çalıştığı mücadelenin çok daha zor olduğunu belirten Feminist Müslümanlar; kadınların, erkek şiddetinin yanında bir de dini referanslarla yapılan baskı ile karşı karşıya olduklarını söylüyor.

Müslüman feminist kadınlar, Derya Çok, Zeynep Uçar, Hatice Kübra ve Zeynep Duygu Artı Gerçek’ten Özlem Sevgi’ye konuştu. 

“Erkekler Allah adına kadınları sömürmenin yolunu iki kat sağlamlaştırıyorlar”

Müslüman cemaat içinde kadının sürdürmeye çalıştığı mücadelenin çok daha zor olduğunu belirten Feminist Müslümanlardan Zeynep Uçar, kadınların, erkek şiddetinin yanında bir de dini referanslarla yapılan baskı ile karşı karşıya olduklarını söylüyor. “Sadece kadın mücadelesi değil aynı zamanda, sünni kurumsal din karşısında verilen bir ıslah ve özgürlük mücadelesi veriyoruz” diyen Uçar, “Erkekler Allah adına kadınları sömürmenin yolunu iki kat sağlamlaştırıyorlar” diyor.

“Mağdurlar, zalimin kendisine kestiği cezadan mesul değildir”

Uçar, İfşa süreçlerinde bir tacizcinin intihar etmesiyle yaşananları da şöyle anlattı:

"İfşa süreçlerinde bir tacizcinin intihar etmesi üzerinden ifşa eden kadınlar yalnızca karikatür erkekler tarafından suçlanmadılar. Aynı zamanda Müslüman-sol çevrelerden sınıf mücadelesinin yahut Kürt mücadelesinin bir parçası olan insanlar tarafından da "Kantarın topuzunu kaçırmak" ile suçlandılar. Oysa toplumsal mücadele ve mağdurlar, zalimin kendisine kestiği cezadan mesul değildir. Burada feminist mücadeleyi, kadınların taciz yahut şiddet veya eşitsizlik durumunda verdikleri tepkileri apolitik, kişisel görme eğilimi olduğunu düşünüyorum."

Röportajın tamamını okumak için tıklayın