Muhtarlar Günü'nde siyasilerden mesajlar: CHP'den 'bütçe' vurgusu

Muhtarlar Günü'nde siyasilerden mesajlar: CHP'den 'bütçe' vurgusu

Muhtarlar Günü'nde birçok siyasi muhtarlara yönelik mesaj paylaştı. Bazı muhtarlarla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir araya geldi. Erdoğan telefonla mesaj yolladı. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu ise 'bütçe' vurgusu yaptı. İşte Muhtarlar Günü'nde yaşananlar...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Ankara Valisi Vasip Şahin ve 81 ilden muhtarlarla birlikte 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde Anıtkabir’e ziyarette bulundu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakan Soylu’yu muhtarların yanındayken arayıp muhtarlara hitap etti.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Muhtar kardeşlerim, sizleri bu muhtarlarla ilgili yıldönümünde en kalbi duygularla selamlıyorum. Yerel yönetimlerde sizler bizim Türkiye’deki ilk elimiz, ayağımız, gören gözümüz, duyan kulağımız ve aynı zamanda sesimizsiniz. Dolayısıyla burada İçişleri Bakanlığımız, valilerimiz, kaymakamlarımızla birlikte müşterek çalışmamızla inanıyorum ki Ankaramızı güzel yarınlara taşıyacağız. Dayanışmamız çok önemli. Bunu başarılı bir şekilde yürüttüğümüz sürece Allah’ın izniyle Ankaramız bir başkent olarak çok güzel günlere yürüyecektir.

CHP’den bütçe vurgusu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı Muhtarlar Günü mesajında Türkiye Muhtarlar Birliği'nin kurulmasından yana olduğunu ve buna dair bir bütçe oluşturulmasının gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbul'da görev yapan 12 mahalle muhtarını makamında ağırlayıp ''muhtarlık bütçesi'' konusuna değindi. Konu hakkında İmamoğlu CHP'nin bir kanun önerisi çalışması olduğunu hatırlattı.

İmamoğlu “Benim bildiğim, bu Meclis'e bile sunuldu ama kabul edilmedi. Şu anda biz bir ‘Yerel Yönetimler Taslağı' çalışıyoruz. Ben bu konuyu onun gündemine de ekleyeceğim. Şimdi muhtemelen bu kanun gelecek Meclis'e belediyelerle ilgili. Bu konuyu da bir gündem parçası yaptıracağım. Çünkü bu iş, iki dudağın arasında olmaz. Bu öneriyi getirelim, siz de bu işin kamuoyu gücünü oluşturun” dedi.

"İnsan hayatına dair pek çok tanım 'muhtar' kelimesinin anlamına dahildir"

Bakan Soylu, bakanlık sitesinden de yayımladığı Muhtarlar Günü mesajında ''Sözlük anlamı ne olursa olsun, gönül anlamı belki “ait olmak”, “sahip çıkmak”, belki de “tanımak, haberdar olmak, temsilcisi ve sesi olmak”... Ve insana, insan hayatına dair daha pek çok tanım, bu topraklarda “Muhtar” kelimesinin anlamına dahildir'' diye açıklama yaptı.