Merkel: Doğu Akdeniz'de tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemelidir

Merkel: Doğu Akdeniz'de tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemelidir

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür" ifadesini kullandı.

Berlin'de yıllık yaz basın toplantısını düzenleyen Başbakan Angela Merkel, yaptığı açıklamada konuyu Fransa lideri Emmanuel Macron'la da 'derinlemesine ele aldığını' belirtti.

Almanya, bugüne kadar Doğu Akdeniz'de yaşanan Türkiye - Yunanistan gerginliğiyle ilgili olarak tarafsız bir konumda kalmış ve sorunun karşılıklı diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu belirtmişti. 

Merkel'in yaptığı açıklama Almanya'nın konuyla ilgili politika değişikliğine gitmiş olabileceğini düşündürdü. 

Koronavirüs uyarısı da yaptı
 

Merkel düzenlediği basın toplantısında koronavirüsle ilgili de açıklamalar yaptı. 

Merkel açıklamasında koronavirüsün yaklaşan sonbahar ve kış aylarında daha kötüleyeceği konusunda korkutan bir uyarı yaparken 'Bu virüsle daha uzun süreler yaşamayı öğrenmek zorundayız.' ifadesini kullandı. 

Merkel Alman halkından virüsü ciddiye almalarını isterken, çocukların Covid-19 salgınında kurban verilmemesi için ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi. 

Başbakan Merkel virüsün ekonomik etkilerine de değinerek Alman ekonomisinin salgına rağmen mutlaka canlı kalması ve canlı tutulması konusunda çalışılması gerektiğini vurguladı. 

Merkel ekonomik refah paketi için Avrupa Parlementosu'yla çalışacaklarını, önümüzdeki yılın başlarında bir çözüme kavuşturmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.