Mehtap Ar ile İGDAŞ arasındaki tazminat davasında yeni gelişme

Mehtap Ar ile İGDAŞ arasındaki tazminat davasında yeni gelişme

Aysel Gürel'in kızı Mehtap Ar, annesinin bestelediği "I" şarkısını kullandığını iddia ettiği İGDAŞ'a açtığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

Aysel Gürel'in kızı Mehtap Ar, annesi tarafından bestelenen ve Sezen Aksu tarafından seslendirilen "I" adlı şarkıyı telefonda bekleme müziği olarak kullandığı iddiasıyla İGDAŞ'a 4 yıl önce bir dava açtı. Davayı kazanan Mehtap Ar, 20 bin lira madde, 3 bin lira manevi tazminatı 16 yıllık faiziyle alacak.

Söz konusu dava dilekçesinde, “Eserin yüzde 25’lik kısmı hak sahibi Mehtap Ar’dır. ‘Sen Ağlama’ adlı eserin izinsiz kullanımıyla ilgili Sezen Aksu dava açmış ve 17 bin lira tazminat kazanmıştır. Aksu, yüzde 16 pay sahibi olarak 25 bin liralık dava açtığını Mehtap Ar’a da bildirmiştir. Bu arada davalı İGDAŞ, bekletme müziği olan eseri telefondan kaldırmıştır. Eser üzerinde yüzde 25’lik hak sahibi olmamız nedeniyle şimdilik 13 bin lira tazminatın davalıdan tahsilini istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Karar duruşmasında Ar'ın avukatı ile İGDAŞ'ın avukatı katıldı. Ar'ın avukatı davanın kabulünü isterken İGDAŞ'ın avukatı davanın reddini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, Mehtap Ar'a 20 bin lira maddi, 3 bin lira da manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Öte yandan tazminatın 16 yıllık faiz ile birlikte ödenmesini hükmetti.