Tolga Şardan (Büyüteç)

Tolga Şardan (Büyüteç)

Uyuşturucu operasyonlarındaki gizli gerçek

Devletin kolluk güçleri, son 3-4 yıl içinde özellikle sokakta uyuşturucu satışının önlenmesi amacıyla projeli çalışmalara yöneldi.

Emniyet teşkilatı, diğer kolluk teşkilatlarına karşı bu konuda oldukça önde gidiyor.

Toplu uyuşturucu kaçakçılığına yönelik büyük operasyonlara imza atan emniyet teşkilatı, aynı zamanda çalışmalarını sokak satıcıları üzerinde yoğunlaştırdı.

İstanbul ve Ankara’da arka arkaya gerçekleştirilen sokak satıcılarına yönelik operasyonlarda, uyuşturucu şebekelerinin günışığına çıkarılmasının yanı sıra uyuşturucu bağımlısı tüketiciye sunulan uyuşturucu madde miktarında da büyük düşüş yaşanıyor.

Bu düşüşle birlikte, son yapılan operasyonlarla ilginci bir fotoğraf da ortaya çıkıyor.

Özellikle nörolojik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, “yeşil” ve “kırmızı” reçetelerle satılan ilaçların yakalanmasındaki artış dikkat çekiyor.

Bazı rakamlar vermek gerekirse;

Sentetik ecza olarak tanımlanan yeşil ve kırmızı reçeteyle satışı zorunlu olan haplara yönelik 2014 – 2018 yılları arasında olay ve şüpheli sayıları şöyle:

2014: 943 olay, 1232 şüpheli, 25 bin 239 adet ilaç yakalaması,

2015: 826 olay, 1085 şüpheli, 156 bin 904 adet ilaç yakalaması,

2016: 590 olay, 844 şüpheli, 269 bin 134 adet ilaç yakalaması,

2017: 1110 olay, 1999 şüpheli, 519 bin 159 adet ilaç yakalaması,

2018: 2424 olay, 3682 şüpheli, 1 milyon 776 bin 809 adet ilaç yakalaması.

Rakamların ortaya çıkardığı tabloya baktığımızda, uyuşturucu nitelikle ilaçları kullananlar ve yakalanan ilaç miktarları her geçen yıl katlanarak artıyor.

Yakalamadaki yani operasyonlarda elde edilen ilaç saysındaki artışın gerekçesini araştırdığımda işin uzmanları şu yanıtı veriyor:

“Sokak satıcılarına yönelik operasyonda yakalanan şebekeler ve ele geçirilen uyuşturucu miktarındaki artışın yarattığı piyasa daralmasının, uyuşturucu bağımlılarınca bu tip ilaca yönelmeyi artırdığını değerlendiriyoruz.”

Süreç, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları’nca yakından izleniyor. Yeşil ve kırmızı reçete ile satılan ilaçlarla ilgili yakın zamanda yeni düzenlemeler gelebilir.

Kokarcanın gizemi

Esrar, eroin, kokain gibi uyuşturucuların dışında son yıllarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de tercih edilen özel bir uyuşturucu vardı: Bonzai.

Şimdilerde bonzai gibi yeni bir uyuşturucu türü bağımlılar arasında rağbet görüyor.

Bu yeni nesil uyuşturucuya kötü kokusu nedeniyle İngilizce kokarca anlamına gelen “skunk” adı verildi.

Skunk, hint keneviri türevi bir tohumdan elde ediliyor. Mucidi, Amerika’daki hint keneviri üreticileri. ABD’li üreticiler; Orta ve Güney Amerika’dan gelen kenevir türlerini, tropikal Asya ile boyut olarak daha kısa olan Afganistan ve Pakistan’da yetiştirilen dağ keneviri türleri ile melezleyerek skunk’ı yarattılar.

Skunk, Türkiye’deki suç kataloğuna ilk kez 2011’de İstanbul’daki bir operasyonla girdi.

Basit bir esrar türü olan skunk, hibrit yani melez bir hint keneviri ürünü. Geleneksel esrar türlerine göre daha yüksek THC (Tetrahidrokannabiol) oranı içeriyor. Böylece, metabolizmada çok daha yüksek oranda uyuşturucu etkisi bırakıyor.

Son yıllarda Türkiye’de çok fazlaca yakalanmaya başlanan skunk, Avrupa’dan Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan, Afrika’dan ise Fas kaynaklı olarak ülkemize giriyor.

Özellikle Muğla, İzmir, Aydın ve Çanakkale üzerinden denizyolu ve Edirne’den karayoluyla yurda sokulan skunk girişlerinde önemli artışlar olduğu değerlendiriliyor. Son olarak İstanbul ve Ankara’daki uyuşturucu operasyonlarında ciddi miktarda skunk ele geçirildi.

Türkiye’de 2017’de 1 ton 700 kilogram dolayında yakalanan skunk miktarı, 2018’de 9 tonu geçti.

Bu rakamlarla skunk, bonzai ve benzeri uyuşturucu maddelerin pabucunu dama atmış görünüyor.

Görüldüğü gibi, uyuşturucu ticareti sadece Türkiye’de değil, dünyada da çok büyük pazar.

Bu yasa dışı pazarın ihtiyacını karşılamak için sürekli yeni ürünler yaratılıp piyasaya sürülüyor.

Uyuşturucuyla mücadele eden devlet kurumlarının yeni gündem maddesi, skunk oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar