Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Trump; hangi cesaretle “Türkiye’yi çökertiriz” dedi biliyormusunuz….!

Örneğin 2001 yılında hiç aklınıza gelir miydi Amerikan başkanının; “Dediğimizi yapmazsa Türkiye’yi ekonomik bakımdan çökertiriz” dediğini. Ya da argo deyimle Amerika’nın bu kadar Türkiye’yi aşağıladığını, yok saydığını, hırpaladığını hiç hatırlıyor musunuz. Orantısız zeka sahiplerinin “Dünya lideri” olarak ilan ettiği bir siyasi kimlik döneminde hiç Türkiye’nin kendi bölgesinde bu kadar saygısızlığa uğradığını, linç edildiğini hatırlıyor musunuz.

Kepaze bir ülkeye dönüp, her atılan fırçadan sonra kuyruğu kıstırıp tenha köşelere sıvışan bir hale hiç daha önce düştük mü. “Bu fakir de bu can durdukça bu Rahip Brunson denen ajanı bizden alamazsınız” deyip, Türkiye eli ağır “stratejik ortak”’ın şamarını yiyince bir gecede af çıkıp rahibi bir gün önce gelip hazırlanan özel uçakla Amerika’ya güle oynaya yolcu etmelerine hiç daha önce şahit oldunuz mu? Türkiye’yi yönetenleri sustalı maymuna çevirip tokatla komut vermelerinin nedenini hiç düşündünüz mü?

Hiç sordunuz mu kendi kendinize…!

Peki niye bu hale geldik kardeşim…?

Diye…!

Neden bir başka ülkenin lideri 81 milyonluk kocaman bir ülkeden kedinin fareden oynadığı gibi oynar hale geldi. Neden ABD üflediği zaman Türkiye zatürre oluyor. Kim bu ülkeye ne yaptı ki bu kadar kırılgan, bu kadar narin, bu kadar her şeyden nem kapan bir yurt haline geldik.

Sorumlusu kim biliyor musunuz?

Bu halkın önemli bir kısmı…!

Kendini çok akıllı zannedip, hiç çalışmadan kaymak gibi bir yaşam süreceğine inancı tam olan bir halk.  Afrika ülkeleri dahil bu kadar savruk, bilgisiz, sorumsuz, duyarsız, sorgulama yeteneği eksik, bilimle arası iyi olmayan, son okuduğu kitap alfabe olan (TÜİK araştırmalarına göre son yıllarda Türkiye’de okuma-yazma bilmeyenlerin oranında bir artış var. Her 10 kadından 3,5’u okuma yazma bilmiyor. Erkeklerde bu oran her 10 erkekte 1,9), bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu düşünen, Çiftlikbank’ta olduğu gibi avantayı şıp diye gözünden tanıyıp! “bedava yaşama” peşine düşüp donuna kadar soyulan, “Çalsın ama bana da versin kardeşim. Diğerleri de çalıyordu ama kendi yiyordu” diyecek kadar etik sahibi olan bir halk.

Ver mehteri” diyerek, “Gezicilerin başı kesilmelidir” diyen geri zekalıların peşine düşüp kendi öz kardeşini düşman bellemekte tereddüt etmeyen bir halk (Hala cumhuriyet savcıları bu laf üzerine herhangi bir soruşturma başlatmadı). 21. Yüzyılın ortasında 100 yıl öncenin en büyük ayıbını ve günahını bu millete yaşatanları; “Abdülhamit Han olmasaydı ne din ne iman kalırdı. Zaten Çanakkale’de düşmanın üzerine inen bir toz bulutu küffarı heder etti. Mustafa Kemal kim ola ki Vahdettin Hünkar Han ona Anadolu’ya geç demiş zaten” gibi akla ziyan, aptalca tevatürlerin peşinde koşan, yıllarca Kurtlar Vadisi denen bir uydurma ve soytarıca bir diziye inanıp dizide düşmanı oynayanları sokaklarda bıçaklamaya kalkan kimdi.

Bakın Sayıştay raporunda ne diyor…Belki biliyorsunuz ama bir kez daha devletin raporlarından dinleyin; belki bu millete müstahak diyeceksiniz ama yine de bir dinleyin;

Adı: Kütahya Zafer Havaalanı

Yapımcı Firma: İçtaş (İbrahim Çeçen grubu kendisi biraz yandaş oluyor)

Maliyet: 50 milyon Euro (YİD-Yap-İşlet-Devret modeli ile yapıldı-Devlet havaalanını yapan firmaya yolcu garantisi verdi. Eğer sözleşmede yer alan yolcu sayısı bu havaalanından uçmazsa devlet firmaya uçmayan yolcunun parasını Euro dikkat edin Türk lirası değil yerli-milli paramız olan! Euro karşılığı ödeme yapacak))

Hizmete açılış tarihi: 25 Kasım 2012

Sayıştayın 2016 yılına ait raporu:

- İç hatlardan giden yolcu sayısı 124 bin. Devletin verdiği garanti 2 milyon 395 bin kişi (2016 yılında Kütahya’nın nüfusu 573.642 kişi)

-Dış hatlardan giden yolcu sayısı 45 bin. Devletin verdiği garanti 1 milyon 667 bin kişi (Yani Kütahya’nın toplam nüfusunun üç katının hep beraber Londra, Roma, Paris, Barcelona’ya üç kez gidip gelmesi gerekiyor ki garanti boşa gitmesin)

-Devletin sadece 2018 yılı için firmaya garanti dışı (uçmayan yolculardan dolayı)  ödediği para 20 milyon Euro.

Sözleşmenin süresi: 29 yıl 11 ay.

Peki 50 milyon Euro’ya (Şirket karı bunun içinde var) mal edilen havaalanı için devletin sadece sinekli bakkal gibi havaalanında oturup duran firmaya ödeyeceği toplam para ne; asgari rakam olarak kabul ederseniz 205 milyon Euro. Şirketin bundan avantası ne; en az 105 milyon Euro.

Buna 3. Havaalanı, Osmangazi, Avrasya tünelini falan ekleyin. Sayıştay raporlarına göre son 6 yılda 50 milyar dolarlık ihale sonucunda devletin bu garantiler yüzünden firmalara ödeyeceği para 71 milyar dolar. Kar ne yüzde 143.

Sonuç; sizi donunuza kadar soydular. 25 kuruşluk bir poşet için marketlerde saç saça, baş başa kavga edenleri gördükçe içim daha acıyor. Turp’un büyüğü heybede kaldı demek istiyorum ama ne gam.

Şimdi hem hazine boşaldı hem en az 30 yıl borç ödemeye devam edeceksiniz.

Türkiye’deki toplam yolsuzluk oranı iddialara göre 2016 yılındaki 14 yıllık tahminlere göre 300 milyar doları bulmuştu (MHP’nin eski ulaştırma bakanı Enis Öksüz ki kendisi profesördür Halk Tv Türkiye Nereye’de bu rakamı açıkladı) . CHP genel başkan yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun iddiasına göre bir çok çarpanla birlikte Türkiye’deki yolsuzlukların miktarı 16 yılda 1 trilyon dolar (Gazetelere demeç vermişti).

2018 sonuna kadar Türkiye’nin toplam borcu ne kadar biliyor musunuz; “454 milyar dolar”. Yani artık “Çalsın ama bana versin” dönemi de bitti çünkü deniz bitti, soyup soğana çevrildi koca Türkiye.

Onun için Trump’ın “Türkiye’yi perişan ederiz” sözü kendisine olan güveni yansıtmıyor. Türkiye’yi soyup soğana çevirenleri iyi tanımasından ve durumdan ne kadar haberdar olmasından kaynaklanıyor.

Şimdi halkımız için sırada ne var biliyor musunuz;

Trump ekonomimizi çökertsin ama bize de versin…!”

Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »