Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Tarih 5 Aralık 2016. Gazetelerde bir haber; “Tunus’un devrik diktatörü Ben Ali’nin Airbus A340 VIP uçağı Recep Tayyip Erdoğan için 78 milyon dolara satın alındı”. Şöyle anlatılıyor alınan uçak; “ Çok uygun fiyatlarda ve VIP uçak olarak dizayn edilmiş bir Airbus 340-500 fırsatı çıkınca alınmasına karar verildi. Türkiye’nin bedavaya yakın bir fiyata satın almasıyla. Uçak Airbus’ın merkezi Toulouse’da bakıma alındı ve yakında Ankara’da olacak”. Kim yazmış Habertürk gazetesinden Güntay Şimşek. Şimşek'in öve öve bitiremediği uçak şöyle anlatılmaya devam ediyor;

"Airbus 340’ın devlet hava araçları filosuna girmesiyle, adeta Air Force One yani bir numaralı hava aracı olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun uçuşlarda kullanacağı bu uçağın konuk bölümündeki koltukları da tam yatar olacak. Geniş gövdesi sebebiyle daha geniş bir alana sahip olan uçakta kaç konuk ağırlanacağı tam belli değil. Ancak ortalama 50 misafir ağırlama kapasitesi olması söz konusu.A340-500’ün menzil sorunu yok. Yaklaşık 300 koltuk kapasitesiyle 16 bin 670 km uçtuğu dikkate alınırsa 4 adet Rolls-Royce motoruna sahip uçağın VIP modelinin uçuş maniası oluşturan yüksek rakımlı bölgelerde bile sorunsuz performans göstereceğine dikkat çekiliyor.”

Peki 2016 yılında bu uçak alındığında oluşturulan VİP havuzunda hangi kanatlı ve pervaneli taşıtlar vardır derseniz o da şöyle; Devlet hava araçları filosu 2016:

(11 uçak ve 3 helikopter)

1 adet A340-500

1 adet A330-200 Prestij TC-TUR

2 adet A319 CJ

2 adet Gulfstream G550

2 adet Cessna Citation V

1 adet Gulfstream G550

1 adet Gulfstream G450

3 adet Sikorsky S-92

1 adet Challenger 850"

Şimdi bir de on ikinci uçak olarak Boeing 747-800 VİP eklendi.

Öyle kaknem kaknem konuşup ortamı gereceğinize şöyle bir bakın şu havuza. Dünyayı yöneten 3 büyük liderden biri olan Reis’e bu filo yeter mi. Ne demek Airbus 340-500. Ne demek . Ne demek 16 bin 670 kilometre uçuran 4 adet Rolls Royce motoru . Ne demek Boeing 747-800 VİP. Bir de dedikodu yapıyor şom ağızlılar “Devrik diktatörden uçak mı alınır” diye. Size mi soracaktı. Dünya liderine bu tür şeyler söylenir mi. Ne demiş gazetelerin kralı!, doğru haberin Nirvana’sı! Yeni Akit gazetesi; “Katar'ın hediye ettiği uçak Abdüllatif Şener'i fena gerdi”. Yalan mı, yanlış mı. Bir de diyorlar ortada kriz varken bu uçağın benzinine bile yetişemezmişiz de halk yoksulluk ve zamlar içinde kıvranıyormuş da, asgari ücret Ukrayna’nın bile gerisine düşerek 260 dolara kadar inmiş de, zamlardan dolayı halk marketlere ve pazara uğramıyormuş da, 466 milyar dolar dış borç varken, dolar yine 6,5 liraya yaklaşırken bu olacak şeymimiş de. Kesin bunlar bölücü. Seçmenin yarısı bundan memnunken sizi mi gerdi. “Milletim” buna karşı çıkıyor mu hiç.

Gelelim Katar’dan Reisimize hediye edildiği söylenen uçağa; kimler almış bu uçağı dünya liderimizden başka;

VIP 747-8'ler bugüne kadar toplam 11 adet sipariş aldı. Kullanıcıları ise Katar (3 uçak), Brunei Sultanlığı, Kuveyt, Fas, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri...Ayrıca adı açıklanmayan Hong Konglu bir işadamı da 747-8 siparişi verdi. Son iki uçak ise ABD hükümetine ait. ABD başkanları, 747'nin 200 serisini kullanıyor. Bu uçaklar önümüzdeki yıllarda 747-8 ile değiştirilecek. Geçtiğimiz temmuz ayında yapılan anlaşma ile 2 uçağa ABD hükümeti 3,8 milyar dolar ödeyecek. Uçaklar özel modifikasyondan geçirilip teslimatı 2024 sonunda yapılacak. ABD Başkanlarının uçtuğu uçaklar 'Air Force One – Hava Kuvvetleri 1' olarak adlandırılıyor.”

Siz bakmayın öyle Ortadoğu’nun ne kadar diktatör şeyh ve emir olduğu ileri sürülen liderlerinin bu uçağı almasına. Eyy Amerika’nın kötü kalpli bize durmadan operasyon yapan Başkanı Trump’un bile böyle bir uçağı yok. Bir de çıkıp “Amerika’nın gayri safi milli hasılası 22 trilyon dolar, sadece Apple ve Amazon adlı iki şirketin toplam değeri 2 trilyon dolar. Bizim gayri safi milli hasılamız dolar artışından sonra 680 milyar dolara kadar geriledi. Onun alamadığı uçağı biz nasıl alırız. Kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolardan 6 bin dolara kadar geriledi. Aç ve yoksul sayısı kriz sonrası yüzde 30 arttı” diyen hadsizler var. Ne desin size Reis. Onun yerine; “Ekmek bulamazsanız Ejder meyvesi yiyin” diyen olursa size az bile.

Uçakla ilgili bilgiler geliyor; “Boeing'in ABD Washington Eyaleti'ndeki Seattle kenti Everett bölgesindeki Boeing fabrikasındaki imalat hattından özel jet standartlarında 2012 yılında çıkan uçak, San Antonio'ya gitti. Burada 'Very VIP' olarak adlandırılan standartlarda kabini özel jet haline getirildi. Uçak 2014'te Katar Emirliği'ne teslim edildi. 16 bin kilometreden fazla uçabilen son nesil Jumbo Jet uçuş sırasında 13 bin metrenin de üzerine çıkıyor”.

Ha bir de şu var; “Dört General Electric motorlu uçakta 2 yatak odası, 2 özel salon, 1 toplantı odası ve bir de sağlık bölümü bulunuyor. 76 yolcu ve 18 kişilik ekibin yer alabileceği uçak bugüne kadar sadece 436 saat uçmuş ve 200 iniş kalkış yapmış. Yani neredeyse hiç kullanılmamış. Üstelik 436 saatlik uçuşta uçağın hiç arıza yapmamış olması ve bütün sistemlerinin defalarca denenmesi güvenilirliğini de arttırıyor”.

Kurban olsun bizim reise. Uçurtma ile mi uçacaktı yani. “Milletin gazetesi”! olarak kendini tanıtan Akit ne kadar haklı!; bakın nasıl anlatıyor uçağa gerekli gereksiz laf söyleyenlere;

Katar Emiri Al Sani'nin Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a hediye ettiği VIP donanımlı Boeing 747-8 tipi özel uçak CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener'i fena gerdi. Öyle ki Şener, bu hediyeden duyduğu hazımsızlığı şu ifadelerle dile getirdi. "İster bağış olsun ister satın alma olsun bu kriz ortamında 10 tane hükümeti devirirdi ama Türkiye’de demokratik bir ortam yoktur."

Tam bir hazımsızlık yani. 400 milyon dolarlık uçağa binmiş de ne olmuş yani Dünya Lideri. Neden hükümet devrilecekmiş. Sanki Türkiye’nin İsviçre’den bir farkı var!. Allahtan Milletimiz var. 18 Mayıs 2018’de KONDA “Seçmen kümeleri” adı altında Baran Alp Uncu imzalı raporunda AKP seçmenini şöyle tarif etmiş;

-“Ak parti seçmeninin yüzde 36’sı internete hiç girmemektedir. Türkiye genelinde bu rakam yüzde 29.”

-“Ak Parti seçmenleri sırasıyla yüzde 26 oranında ATV, yüzde 19 ile TRT ve yüzde 17 ile A Haber’i izliyor.

-“Ak Parti seçmenin yüzde 46’sı oyunu partiye değil liderine veriyor.

-“Seçimden hemen önce yapılan bu ankette (Mayıs 2018) Ak Parti seçmeninin yüzde 69’u genel anlamda ekonomide bir sorun beklemiyor. Yüzde 31’i ise sorunun kendisinden kaynaklandığını düşünüyor.”

-Ak Parti seçmenin yüzde 44’ü medyaya baskı yapılmadığını düşünüyor. Çoğunluğu kurdaki istikrarsızlığın dış güçlerin oyunu olduğunu söylüyor. İnternete girmeyenler ile birlikte internetten haber almayan Ak Partili seçmen oranı yüzde 81 (yani boşunuza kendinizi yormayın).

-Ak Partili seçmenlerin yüzde 70’i hukukun ve yargının işleyişinden memnun. 

İşin özeti; ne ekonomik kriz, ne açlıkla boğuşulurken 400 milyon dolarlık uçak saltanatı, ne hukuk ve yargının ele geçirilmesi AKP’li seçmenin umurunda değil.

Peki ne umurunda diye sorarsanız o da şöyle;

“Reeceeep Tayyyyipppp Erdoğannnn…..!”

Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »