Atilla Köprülüoğlu

Atilla Köprülüoğlu

Öncü kadınlar

Meslektaşımız Özlem Özdemir, 1.5 yıllık emeğin sonunda yeni kitabı ‘İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları-Öncü Kadınlar’ı yayımladı. “Bu kez geleceğin yetişkinlerine yazdım, bu kadınlar onlara ilham kaynağı olsun. Çocuklarınızla birlikte okuyabileceğiniz kitap oldu” diyen Özdemir, yapıtında günümüz çocuklarına ve gençlerine ilham verecek Cumhuriyet döneminde yaşamış 25 kadının hayat hikayelerini anlatıyor.

*

Özdemir kitabında, okuyanların aslında çok iyi bildiği isimlerin bilinmeyen yönlerini açığa çıkarıyor ve gençlere hayallerinin peşinden koşmalarına hiçbir engel olmadığını aktarıyor.

Söz yazarda; “Sevgili çocuklar ve gençler, önünüzde uzun bir hayat var.(…) Gelecek sizsiniz

ama geleceği yaratacak olan da sizsiniz, hiç unutmayın! Kendinize inanın ve çok okuyun. Bu kitapta yer verilen 25 kadının hayat hikayelerini okuyunca bunu daha iyi anlayacaksınız. Üstelik siz, bilim ve teknoloji açısından çok daha şanslısınız. Bu kitabın kahramanları o kadar şanslı değillerdi ama başardılar. Çünkü kendilerine inandılar, yılmadılar, çok çalıştılar. Dünyanın saygı duyduğu insanlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Umarım hepinize ilham verirler.”

Kitabın arka kapağında da Muazzez İlmiye Çığ’ın çocuklara ve gençlere şu öğüdü yer alıyor:

“Sevgili çocuklar ve gençler, bu kitapta hayatını okuyacağınız kadınlar, Cumhuriyet’in yetiştirdiği çok değerli isimler. Onlar sizin kadar geniş imkanlara da sahip de değillerdi ama başardılar. Çünkü yılmadılar ve çok çalıştılar. Umarım size örnek olurlar. Sevdiğiniz işi yapın, çok çalışın, çok okuyun, bilimin yolundan ayrılmayın ve Cumhuriyet’e sahip çıkın…”

Kitapta; aralarında Atatürk’ün manevi kızı Tarihçi Afet İnan, Cumhuriyet’ten sonra sahneye çıkan ilk Türk kadını Bedia Muvahhit, ilk kadın TV sunucusu Jülide Gülizar, Cumhuriyet’in ilk kadın öğretmeni Refet Angın, ilk kadın avukat Süreyya Ağaoğlu, ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy, ilk kadın dekan ve astronom Nüzhet Gündoğan, ilk kadın arkeolog ve olimpiyatlara katılan ilk kadın sporcu Halet Çambel, ilk kadın doktor Safiye Ali, TSM sanatçısı Safiye Ayla, ilk kadın sinema yıldızı ve yönetmeni Cahide Sonku ve NASA’da çalışan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’un da olduğu 25 kadının öyküleri dillendiriliyor.

Her biri haklarını söke söke almış… Bilgenin “göğün yarısı” diye tanımladığı, Mustafa Kemal

Atatürk’ün ‘tamamı’ dediği kadınlarımız!..

Hemcinslerine örnek olan, yaşama katkı sunan/güzelleştiren, erkeklere de model olan

“Öncü Kadınlar”ımızı saygıyla, minnetle anıyoruz. Yazıyı da Eskişehir Belediye Başkanı

Yılmaz Büyükerşen Hocam’ın şu tespitiyle sonlayalım: “Bu topraklarda daha 100 yıl

kadar önce asla yapamayacakları düşünülen, yapmasına imkan verilmeyen işleri, erkeklerden daha başarıyla, zarafetle, cesaretle yapan kadınlarımızdır!”

Önceki ve Sonraki Yazılar