Halk TV Canlı Yayın
Fatih Ertürk

Fatih Ertürk

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Lütfü Savaş, “Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerimizde bir Suriyeli çıkıp ben başkan adayıyım dese şu an kazanabilecek durumda. 5 sene sonra Kırıkhan’ı kazanabilecek durumda olacak. 10 sene sonra Hatay’ı kazanabilecek durumda olabilecek” dedi.

Kıyamet koptu...İçişleri Bakanı Süleyman soylu Hatay Büyükşehir belediye Başkanı hakkında bu sözlerle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Soylu'nun sözleri şöyle; "Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp neler söylüyor. Madem böyle toplumu tahrik etmeye gidiyorsun, sana cevap verdik. Adam ol, sen de cevap ver. Ben bakan olarak yalan söylediğini söylüyorum. Neymiş, Altınözü, Yayladağı ve Reyhanlı’da şu anda Suriyeli kardeşlerimiz belediye başkanı adayı olsa kazanacakmış. Böyle milleti tahrik eden, millete yanlış bilgi veren, kamu sorumluluğundan uzak bir adamsın sen. Bunun için gerekli soruşturmayı başlattığımızı da söylemek istiyorum".

Aslında Sayın Savaş AKP kökenli bir siyasetçi. CHP'nin AKP'den doğrudan transfer ettiği tek isim. Aslı biraz ülkücü biraz da BBP'ye yakın Nizam-ı Alem ocaklarından yetişme. CHP'ye gelmesinden sonra da hiç bir zaman Cumhuriyet Halk Partisinin ana eksenine bağlı kalmadı. Ama her şeye rağmen bir dönem Antakya Belediye Başkanlığı bir dönemde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Önümüzdeki seçimlerde AKP'nin anlamsız bir biçimde ortaya koyduğu yetersiz ve eksik bir adayın karşısında da yine şansı çok yüksek. Engellenmezse tekrar seçilecek gibi görünüyor.

Aslında soru şu; "Lütfü Savaş bunları söylemeseydi yine bu seçimlere rahat rahat sokulacak mıydı...?"

Hatay çok önemli bir bölge. Hemen yanıbaşında oluk oluk kan akan bir kent. Siyasal İslam'ın her an Türkiye'ye sızma noktasının başında geliyor. AKP'nin ortadoğudaki siyasal islamcıları bu il üzerinden desteklediği son derece stratejik ve kilit bir kent. "Medeniyetlerin buluştuğu nokta" olarak tanınan Hatay'ın nüfusunun üçte birine yakını Arap-Alevi. Hristiyan, Yahudi, Ermeni,Süryani gibi hem farklı inanç kesimlerinden hem de farklı etnik gruplardan çok sayıda insan yaşıyor.

Bence AKP'nin kaldıramadığı bu...

Aslında bu kentin uygarlıktan uzaklaşması ve hızla bir "Ortadoğu kenti" özelliklerini kazanması AKP'nin o akıl dışı "Ensar-Muhacir" politikasıyla başladı. Bugün Hatay'daki Suriyeli sayısı kaç biliyor musunuz; "443 bin 631" (İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı rakamları). Peki Hatay'daki Suriyeli'lerin yerli Hataylılara oranı ne; "Yüzde 28". Hatay'ın toplam nüfusu ne derseniz; "1 milyon 607 bin 848".

Bitmedi...

2019 yerel seçimlerinde Hatay'da AKP'nin nüfusa kaydedip oy kullanmaya hazır hale getirdiği Suriyeli sayısı ne. Yani bu yerel seçimlerde Hatay'da oy kullanacak Suriyeli seçmen sayısı; "12 bin 596".

Şimdi bedavadan yaşayan, her türlü avantayı cebine indiren, Hatay'daki hastanelerde Hataylılardan önce hem de bedava tedavi gören, mafya kuran, vergi ödemeden dükkan açan, her ay bin 250 TL. avanta parayı cebe koyan Suriyeli sizce hangi partiye oy verir.

İşin en ilginç yanı şu. 2014 yerel seçim sonuçlarında seçimi kazan CHP'nin aldığı oy ne; "343 bin 301". Peki AKP'nin aldığı oy ne; "339 bin 411". Aradaki fark ne; "4 bin 890". Peki buna 12 bin 596 Suriyelinin oyunu eklerseniz sonuç ne olur; "AKP kazanır".

Hesap bu...

Yoksa AKP'nin ne memleket umurunda, ne de Suriyeliler...Buna siyaset gözüyle bakıyorlar.

Bakın; sadece Hatay'ın gözbebeği Antakya'da Suriyeli seçmen sayısı kaç; "3 bin 345". Peki Savaş'ın sözünü ettiği ve memleketi olan Yayladağ ilçesinde Suriyeli seçmen sayısı kaç; "3 bin 177".

Yani; iyi bir Antakyalı olan Lütfü Savaş'ı pek çok konuda eleştirebilirsiniz. Biçak kemiğe dayanıncaya kadar sesini çıkaramadığını ya da çıkarmadığını düşünebilirsiniz. Hatay'ı modern,çağdaş ve aydın bir kent olarak görmek için yeterince mücadele vermediğini iddia edebilirsiniz. CHP'nin bölgeyle ilgili politikalarına bugüne kadar yeterince olumlu destek vermediğini de söyleyebilirsiniz. Ki haklısınızdır...

Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Savaş'la ilgili iddiaları tamamen var olan gerçeğe aykırıı. Lütfü Savaş bu konuda sonuna kadar haklı. Bilmiyorum sayın Savaş eski arkadaşlarıyla ne denli bir mücadele götürür ama söylediği sözlere katılmamak mümkün değil.

Şimdi her Hataylı her Türkiyeli yurtsever için doğruları söyleme zamanıdır...

Lütfü Savaş haklıdır ve herkes onun yanında yer almalıdır...

Bu yazı toplam 1471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları »